VIDEO: Pri dráme v bangladéšskej reštaurácii zahynulo 20 cudzincov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Dháka 2. júla (TASR) - Dvadsať cudzincov zahynulo pri útoku teroristov na reštauráciu v bangladéšskej metropole Dháka. Väčšina z obetí pochádzala z Talianska a Japonska. Špeciálna jednotka zabila šiestich teroristov, jedného zadržala a oslobodila 13 rukojemníkov, informovala dnes spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na miestne úrady.

Hovorca bangladéšskej armády Asraf Čaudhrí uviedol, že ozbrojenci s pokrikom Alláhu akbar (Boh je najväčší) vtrhli do reštaurácie v piatok večer a 20 ľudí zabili ešte pred dnešnou oslobodzovacou akciou.

"Väčšina (rukojemníkov) bola nemilosrdne zabitá ostrými zbraňami ešte včera," citovala Čaudhrího agentúra Reuters. Hovorca spresnil, že oslobodzovaciu operáciu spustili po 12 hodinách od obsadenia reštaurácie militantmi. Medzi 13 zachránenými je Japonec a dvaja občania Srí Lanky, dodal Čaudhrí.

Miestne médiá uviedli, že drámu prežil aj občan Argentíny a dvaja občania Bangladéša.

Podľa internetového vydania bangladéšskeho denníka Daily Star jeden zo zachránených rukojemníkov povedal, že "tí, ktorí boli schopní recitovať verše z koránu, boli ušetrení, ostatných mučili".

Japonská vláda informovala, že jeden jej občan bol zachránený a so strelnými zraneniami prevezený do nemocnice. Sedem ďalších Japoncov je však nezvestných.

Taliansky veľvyslanec v Bangladéši Mario Palma oznámil, že medzi rukojemníkmi bolo sedem Talianov.

Podľa agentúry DPA osem až desať ozbrojencov vtrhlo do reštaurácie Holey Artisan Bakery v Gulšáne, diplomatickej štvrti Dháky, v piatok večer. V počiatočnej prestrelke zahynuli dvaja policajti.

Podľa AP útočníci zadržiavali 35 ľudí vrátane 20 cudzincov. Pokusy o vyjednávanie zlyhali a dráma trvala do dnešného rána, keď do reštaurácie vtrhli príslušníci špeciálnej jednotky.

"Bangladéš nebude tolerovať žiadny akt terorizmu," zdôraznila Vadžídová a vyzvala obyvateľov krajiny, aby sa zjednotili v boji proti extrémizmu.

Podľa niektorých správ sa k útoku prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS). Podľa iných americkí predstavitelia podozrievajú z útoku miestnu odnož teroristickej siete al-Káida.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.