Runina v Národnom parku Poloniny láka pútnickým miestom

Na snímke pútnicke miesto Tri studničky neďaleko obce Runina, vľavo starosta obce Marián Regula. Foto: TASR/Michaela Zdražilová

Runina 2. júla (TASR) – Najvyššie položená obec v Národnom parku Poloniny láka turistov i miestnych svojím pútnickým miestom Tri studničky. Ako pre TASR uviedol starosta obce Marián Regula, každoročne sa v areáli vzdialenom od dediny približne dva kilometre stretávajú veriaci, aby si uctili pamiatku Panny Márie, ktorá sa údajne zjavila deväťročnému chlapcovi Jurajovi Regulovi v roku 1927 pri pasení kráv.

Spočiatku mu nik neveril, jeho slovám pridal váhu až miestny gréckokatolícky učiteľ Popovič, ktorý začal spolu so žiakmi cestu od dediny až po miesto zjavenia udržiavať a olemoval ju svätými obrázkami. Do druhej svetovej vojny sem chodievali ľudia z okolitých dedín na vodu zo studničiek, ktorá má liečivé účinky. Na dlhý čas ale zapadlo toto miesto do zabudnutia. Až v roku 1991 prinavrátil Trom studničkám hodnotu pravoslávny kňaz Mikuláš Rusič, za pomoci ktorého boli pri prameňoch vybudované drevené konštrukcie. Približne pred tromi rokmi dostali studničky súčasnú murovanú podobu.

Starosta obce tvrdí, že každá voda z Troch studničiek je chuťovo iná. „Spozná to iba ten, kto sem často chodí a má dobre vyvinuté chuťové zmysly,“ uviedol s tým, že voda má skutočne liečivé účinky. Podľa neho je ale najdôležitejšia viera v to, že voda z prameňov pomáha.

V roku 2012 povyše studničiek postavili kaplnku, ktorej zhotoviteľom bol Miroslav Kapraľ zo Stakčína. Pri jej realizácii pomáhali aj miestni obyvatelia. Vysvätená bola 22. septembra. O niečo neskôr tu vznikla z rovnakej iniciatívy aj zvonica. Podľa slov starostu v dedine takmer stále vedia, či je pri Troch studničkách nejaký turista. „Zvon totiž počuť až dole do obce,“ uviedol s tým, že miestnym dáva tiež znamenie, že vo výške približne 700 metrov nad morom fúka silný vietor.

K pútnickému miestu je možné dostať sa aj po tzv. ruskej ceste, vybudovanej počas druhej svetovej vojny. Využívajú ju aj zahraniční turisti. „Bol som svedkom, keď tu bol starší holandský pár, chodia sem turisti aj z Nemecka, ale najčastejšie sem prichádzajú Poliaci,“ vysvetlil Regula.

Pri Troch studničkách sa každoročne stretáva približne 200 veriacich z obce i okolia. Najbližšie tomu tak bude 23. júla. Slávnosti sa začnú tradične svätou liturgiou o 10.00 h za účasti viacerých pravoslávnych kňazov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.