Počet obetí v Bagdade vzrástol na vyše 200, Irak vyhlásil štátny smúto

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Bagdad 4. júla (TASR) - Iracká vláda vyhlásila trojdňový štátny smútok. Podľa dnešného vyjadrenia irackých predstaviteľov zabili dva bombové útoky v Bagdade v noci na nedeľu najmenej 165 ľudí a vyše 200 ďalších zranili. Informovala o tom dnes stanica BBC. Iracké ministerstvo zdravotníctva však medzičasom uviedlo, že počet obetí stúpol na 213, uviedla agentúra DPA.

Po útoku, ku ktorému sa prihlásila organizácia Islamský štát, vydal iracký premiér Hajdar Abádí príkaz, aby boli z kontrolných stanovíšť okamžité stiahnuté chybné detektory výbušnín, pochádzajúce od britského výrobcu.

Zároveň nariadil ministerstvu vnútra, aby pri vstupoch do metropoly postavilo skríningové brány na kontrolu vozidiel na výbušniny.

BBC v roku 2013 informovala, že v Británii za predaj chybných detektorov výbušnín, pracujúcich na systéme vyhľadávača golfových loptičiek, odsúdili jedného britského podnikateľa na desať rokov väzenia. Detektory predával Iraku i ďalším krajinám.

Iracké orgány už predtým nariadili ich stiahnutie, ale naďalej zostali v prevádzke - pravdepodobne preto, aby poskytli falošný pocit bezpečia, uviedla agentúra DPA.

Abádí tiež vydal príkaz na posilnenie leteckého prieskumu a práce tajných služieb s cieľom objaviť úkryty militantov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.