Merkelová: Západný Balkán sa nemusí po brexite obávať o integráciu

Nemecká kancelárka Angela Merkel (vpredu vľavo), francúzsky prezident Francois Hollande, (vpredu v strede), and ministerka zahraninčných vecí EÚ Federica Mogherini pózujú na rodinnej fotografii počas Balkánskeho summitu v Paríži. Foto: TASR AP

Paríž 4. júla (TASR) - Rozhodnutie britských občanov o odchode ich krajiny z Európskej únie neovplyvní ďalšie rozširovanie spoločenstva o krajiny západného Balkánu. Vyplýva to zo slov francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda, nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ako aj šéfky európskej diplomacie Federicy Mogherinovej.

Vyjadrenia odzneli na treťom summite krajín západného Balkánu, na ktorom sa v Paríži zúčastnili predstavitelia Albánska, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Kosova, Macedónska, Srbska, ďalších dvoch balkánskych krajín, ktoré patria už medzi členské štáty únie - Chorvátska a Slovinska -, ako aj Francúzska, Nemecka, Rakúska a Talianska. Informovali o tom svetové agentúry.

"Rozhodnutím Veľkej Británie sa nič nezmenilo. Toho sa tieto štáty obávali," citovala slová Angely Merkelovej tlačová agentúra DPA. "Ide však o podmienky, ktoré, prirodzene, musia splniť," aby proces prístupových rokovaní napredoval, podčiarkla.

Francois Hollande takisto prítomných ubezpečil, že rozhodnutie Britov vystúpiť z EÚ neukončí rozširovanie únie smerom na Balkán.

V podobnom duchu sa vyjadrila aj Federica Mogheriniová.

Predstavitelia všetkých kandidátskych krajín na členstvo v únii sa zhodne vyjadrili, že hlasovanie Britov v nedávnom referende za brexit nezmenši ich snahy o členstvo v únii.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.