PRIESKUM: Na výlety po Slovensku alebo Česku cestuje 86 % Slovákov

Na snímke požičovňa člnov na hladine Štrbského plesa počas teplého dňa na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách Foto: TASR/Oliver Ondráš

Bratislava 5. júla (TASR) - Slováci obľubujú výlety do prírody, hoci aj na jeden deň. Podľa prieskumu agentúry NMS Market Research totiž cestuje na výlety po Slovensku alebo Českej republike 86 % Slovákov.

Keď sa vyberú na výlet, väčšinou je to na jeden deň. Takéto celodenné výlety podľa prieskumu preferuje 50 % ľudí. "Druhým najobľúbenejším variantom je výlet na dva až viac dní, ale menej ako na týždeň," ukázal prieskum.

Väčšina Slovákov, až 92 %, pritom preferuje pešiu turistiku a viac ako tretina turistov vyráža na výlety na bicykli. Sú to hlavne muži a mladšie vekové kategórie.

Nové miesta Slováci radi objavujú nielen doma, ale aj u susedov. Napríklad na výlety do Česka cestujú podľa prieskumu dve pätiny Slovákov. "Všeobecne podnikajú výlety častejšie muži a mladšie, vzdelanejšie a bohatšie kategórie ľudí," vyplýva z prieskumu. Slováci si najradšej volia prírodu, a to 34 % z nich. Veľkej obľube sa však tešia aj kultúrne pamiatky, ako sú hrady a zámky, ktoré uprednostňuje 31 % opýtaných. Čo sa týka motivácie na výlet, tou je najčastejšie zábava. Napríklad za dobrodružstvom a športom sa vyberú len 3 % Slovákov.

Väčšia časť Slovákov (68 %) si síce berie na výlety jedlo z domu, ale súčasťou takmer každého výletu je aj návšteva reštaurácie. Do tej zájde 93 % respondentov. Tí, ktorí si nosia na výlety vlastné jedlo, si najčastejšie zabalia obložený chlieb.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.