Referendum o migračných kvótach bude v Maďarsku 2. októbra

Na archívnej snímke migranti podliezajú ochranný žiletkový plot na maďarsko-srbských hraniciach pri obci Röszke neďaleko maďarského Szegedu 27. augusta 2015. Do Maďarska prešlo z o Srbska za ostatné dni asi 10.000 utečencov, medzi nimi mnoho žien, kojencov a malých detí. Foto: TASR/AP

Budapešť 5. júla (TASR) - Maďarský prezident János Áder vypísal "referendum týkajúce sa povinného presídlenia nemaďarských občanov do Maďarska" na 2. októbra, informovala agentúra MTI.

Poslanci maďarského parlamentu 10. mája v zrýchlenom konaní schválili uznesenie, ktoré nariaďuje uskutočniť ľudové hlasovanie o povinnom prerozdeľovaní utečencov.

"Ste za to, aby Európska únia aj bez súhlasu maďarského parlamentu mohla stanoviť povinné presídlenie nemaďarských občanov do Maďarska?" - znie otázka referenda.

Podľa vyhlásenia tlačového odboru úradu prezidenta (KEH) hlava štátu rozhodla v súlade s ústavou, iniciatívou na vyhlásenie referenda a ustanoveniami zákona o volebnom procese, pričom brala do úvahy príslušné rozhodnutia ústavného súdu.

Predseda vlády Viktor Orbán 24. februára oznámil, že kabinet iniciuje referendum o povinných kvótach. Premiér iniciatívu zdôvodnil tým, že o takejto otázke nemôže rozhodovať nikto namiesto zvolených poslancov maďarského parlamentu.

Uznesenie parlamentu z 10. mája napadli na ústavnom súde traja. Ich podania súd 21. júna odmietol.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.