Košický poslanec Polaček podal podnet v súvislosti s parkovaním

Ostrý protest občianskej iniciatívy Nezaplatím EEI ani cent - občianska neposlušnosť pred Magistrátom mesta Košice 29. júna 2016. Foto: TASR/František Iván

Košice 6. júla (TASR) – Prvý podnet o podozrení zo spáchania trestného činu podvodu a neoprávneného pozmeňovania a poškodzovania dopravných značiek v Košiciach v súvislosti s bratislavskou parkovacou spoločnosťou EEI, s.r.o., s ktorou uzavrelo mesto zmluvu, podal na Okresnú prokuratúru Košice I poslanec mesta Jaroslav Polaček (nezávislý). Ako uviedol v tlačovej správe, v podnete sa zaoberá aj informáciami, ktoré obyvatelia dokumentujú v rámci označovania parkovacích zón.

"Niekoľko dní som študoval cestný zákon, ako aj postupy posudzovania a overovania parametrov v súvislosti s dopravným značením, ktoré musia byť v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady EÚ. Dospel som k názoru, že osadzované dopravné značky nespĺňajú základné parametre a je teda na mieste, tento, podľa môjho názoru nelegálny stav prešetriť", vysvetľuje dôvod svojho konania Polaček. "Nemôžem uveriť, že by toto mesto uzavrelo zmluvu na parkovanie s absolútnym amatérom", dodáva.

Ak by sa potvrdilo, že podnet je opodstatnený a dopravné značky sú neplatné, pre EEI, ako aj mesto Košice by to bol obrovský škandál, konštatuje Polaček. "Mnoho poslancov mesta Košice mojich kolegov, ale aj mňa napáda, že svojím neustálym kritizovaním zabraňujeme bezpečnému parkovaniu v Košiciach, čím ohrozujeme bezpečnosť a zdravie obyvateľov. Môže byť veľkým prekvapením, že práve primátor Richard Raši so 'svojimi' poslancami, ktorí schválili parkovanie pre EEI, ohrozili životy Košičanov," uvádza Polaček. V podnete označil dopravné značky za používané v rozpore s cestným zákonom (zákon 8/2009 Z.z.), pozmeňované lepením fólie v dolnej časti s textom "...rezidentská lokalita...", ale aj za necertifikované a neplatné.

Samotné zavádzanie rezidentských zón v rámci inštalácie dopravných značení Polaček považuje za zmätočné a v zmysle VZN o parkovaní aj za scestné a neúplné.

Nezávislí poslanci Jaroslav Polaček a Marcel Gibóda požiadali mailom ostatných svojich poslaneckých kolegov o podporu žiadosti o zvolanie mimoriadneho zasadnutia mestského zastupiteľstva v Košiciach. Jeho predmetom má byť okamžité pozastavenie účinnosti problematického VZN č.157/2015 a jeho posun na obdobie po jeho úprave tak, aby došlo k odstráneniu diskriminujúcich ustanovení voči obyvateľom mesta Košice. Poslanci navrhujú, aby sa schôdza mestského zastupiteľstva uskutočnila v pondelok 11. júla o 17.00 h.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.