Odvolávanie R. Fica sa odsúva, neprezentovalo sa dostatok poslancov

8. schôdza NR SR s návrhom skupiny poslancov na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Ficovi, 6. júla 2016 v Bratislave. Na snímke podpredsedovia Národnej rady SR, vľavo Béla Bugár (Most-Híd) a vpravo Andrej Hrnčiar (Sieť). Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 6. júla (TASR) - Odvolávanie predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) sa odkladá na štvrtok (7.7.) ráno. Ani na druhý pokus sa totiž v rokovacej sále Národnej rady SR neprezentovalo dostatok poslancov na to, aby bol parlament uznášaniaschopný. O 10. hodine ich bolo 56, po hodinovom prerušení 66, minimum je pritom 76. Opozícia sama uznášaniaschopnosť zabezpečiť nemôže. Koalícia jej dodala len toľko hlasov, koľko chýba do kvóra, ak by tu boli všetci opoziční poslanci do nohy.

Dnes od 14. hodiny bude pokračovať prerušená schôdza venovaná odvolávaniu ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD). Fica a Kaliňáka chce opozícia odvolať pre daňovú kauzu Ladislava Bašternáka. Minister je podľa opozície na Bašternáka prepojený a pomáhal nevyšetreniu jeho daňových podvodov. Premiér má zase podľa opozície pykať za to, že Kaliňáka neodvolal, kryje ho a podporuje korupčné prostredie. Slovensku navyše podľa opozície robí hanbu tým, že býva v byte, ktorý mal Bašternák postaviť zrejme z daňových podvodov.

VIDEO: Odvolávanie premiéra R. Fica sa zatiaľ nezačalo, v sále je málo poslancov

Schôdza ku Kaliňákovi sa začala ešte vo štvrtok 30. júna. Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) ju však prerušil po tom, čo líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič priniesol do pléna transparent s fotografiami Bašternáka a Kaliňáka a s heslom "Slušní ľudia platia dane, zlodeji si žijú za ne".

Danko Matoviča viackrát vyzval, aby plagát zobral preč, spomínal napríklad, že Kaliňák nedal na zverejnenie fotografie súhlas. Podľa neho nezákonný transparent je prekážkou v pokračovaní schôdze. Danko nechal Matovičovi čas na jeho odstránenie. Keďže tak šéf Obyčajných neurobil, predseda parlamentu schôdzu prerušil.

Na druhý deň po rokovaní poslaneckého grémia Danko vyhlásil, že schôdza musela byť prerušená, lebo v rokovacej sále parlamentu hrozil fyzický konflikt. Opozícia to popiera a poslankyňa SaS Anna Zemanová už podala podnet pre Mandátový a imunitný výbor NR SR na začatie disciplinárneho konania voči predsedovi parlamentu. Zemanová je totiž presvedčená, že Danko mimoriadnu schôdzu prerušil svojvoľne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.