Prípadov HIV infekcie pribúda, vlani ju diagnostikovali 86 ľuďom

Foto: OZ Hivpomoc.sk

Bratislava 7. júla (TASR) - Nových prípadov HIV infekcie na Slovensku pribúda. Stúpajúci trend je od začiatku 21. storočia. Najviac infikovaných žije vo väčších mestách, najvyšší kumulatívny výskyt je dlhodobo v Bratislavskom kraji. Nakazenými sú počas sledovaných rokov najmä muži majúci sex s mužmi. Vyplýva to zo správy, ktorá informuje o plnení Národného programu prevencie HIV/AIDS na roky 2013 až 2016. Vláda SR ju dnes schválila.

Výskyt HIV či AIDS začali úrady na Slovensku monitorovať od roku 1985. Do konca roku 2015 zaznamenali u Slovákov i cudzincov 811 prípadov infekcie vírusom HIV. "Zo 674 Slovákov bolo nakazených 587 mužov a 87 žien," píše sa v správe. HIV infekcia prešla do štádia AIDS u 87 ľudí, z toho u 74 mužov a 13 žien. Zomrelo 59 ľudí. Slovensko však naďalej patrí k členským štátom Európskej únie (EÚ) s najnižším výskytom HIV infekcie.

Predvlani zaznamenali hygienici 86 prípadov HIV, čo bol doteraz najvyšší počet prípadov v jednom kalendárnom roku. Vlani evidovali rovnaký počet nových prípadov. Z toho sedem v roku 2015 lekári diagnostikovali u cudzincov pri ich pobyte na Slovensku, a to bez prechodu infekcie do štádia AIDS.

AIDS, teda syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti, hlásili vlani lekári u deviatich ľudí. Zaznamenali päť úmrtí s HIV infekciou. Všetky prípady AIDS sa vyskytli u občanov Slovenska, v prípade jedného úmrtia šlo o HIV infikovaného cudzinca.

"Získanie nákazy homosexuálnym stykom bolo stanovené v 65 percentách prípadov," uvádza sa v správe. U mužov dochádza k nákaze stále častejšie aj v nižšom veku. Heterosexuálnym stykom sa prenieslo takmer 24 percent infekcií, 2,2 percenta injekčným užívaním drog, 0,2 percenta transfúziou krvi a v 8,7 percentách prípadov lekári spôsob prenosu nestanovili. "Sporadické prípady v ťažko dostupnej skupine populácie, u injekčných užívateľov drog, vytvárajú riziko skrytého šírenia infekcie HIV," píše sa v správe.

Lekárska veda rozlíšila tri štádiá infekcie vírusom HIV. Prvé štádium je označenie HIV-pozitív a týka sa každej osoby, u ktorej bol priamo alebo nepriamo v krvi dokázaný vírus. Druhé štádium je HIV-pozitív - asociačné ochorenie. Posledné štádium je už samotný AIDS. HIV/AIDS sa nedá vyliečiť, ale podávaním liekov možno spomaliť likvidáciu imunitného systému organizmu. Vyšetrovanie anti-HIV protilátok je v SR prístupné každému, možno ho podstúpiť aj anonymne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.