A. Merkelová: Konanie Ruska vystrašilo východné členské krajiny NATO

Nemecká kancelárka Angela Merkelová Foto: TASR/AP

Berlín 7. júla (TASR) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová pripísala Rusku zodpovednosť za stratu dôvery v súvislosti s ukrajinským konfliktom. Základný princíp neporušiteľnosti hraníc "bol spochybnený slovami a činmi", uviedla dnes v Spolkovom sneme v Berlíne.

Konanie Ruska podľa Merkelovej "veľmi vystrašilo" východné členské krajiny NATO. "Potrebujú preto jednoznačné uistenie zo strany aliancie," zdôraznila kancelárka vo vládnom vyhlásení pre poslancov pred dvojdňovým summitom NATO, ktorý sa v piatok začína vo Varšave.

Súčasne zdôraznila, že odstrašovanie a dialóg nie sú protikladmi, ale "patria neoddeliteľne k sebe". "Sme zajedno v tom, že trvalú bezpečnosť v Európe možno dosiahnuť len s Ruskom, a nie proti Rusku," vyhlásila Merkelová.

V tejto súvislosti obhajovala plánované umiestnenie jednotiek NATO vo východných členských štátoch aliancie. Podľa jej slov nestačí len možnosť rýchlo presunúť vojakov v krízových situáciách: NATO musí demonštrovať svoju silnejšiu prítomnosť v Pobaltí a v Poľsku.

Summit NATO má rozhodnúť o umiestnení štyroch práporov v troch pobaltských štátoch a v Poľsku. Každý má mať približne 1000 vojakov. Nemecká armáda bude viesť prápor v Litve, kam vyšle niekoľko stoviek svojich príslušníkov.

"Nemecko k týmto opatreniam podstatne prispeje," podčiarkla Merkelová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.