Veľkí výrobcovia sa zaoberajú vývojom elektrických lietadiel

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

New York 11. júla (TASR) - Americký Národný úrad pre letectvo a kozmonautiku (NASA) myslí vážne plány s konštrukciou lietadla na elektrický pohon. Informuje o tom DPA. Lietadlo so 14 motormi dostalo výrobný názov X-57 a konkrétny Maxwell. Agentúra sa odvoláva na šéfa úradu Charlesa Boldena. Lietadlo označil „za vážny krok k začiatku novej éry v leteckej doprave“.

Stroj sa vznesie k oblohe už budúci rok. To napísal newyorský denník Wall Street Journal (WSJ).

NASA zverejnila svoje prvé plány o výrobe lietadla na elektrický pohon pred rokom. Pôjde o stroj pre štyri osoby, založený na modeli talianskeho výrobcu Tecnam P2006T, nazývaného Sceptor. Zmeny, ktoré sa urobia na východiskovom modeli znížia prevádzkové náklady o 30 %. WSJ interpretoval vyjadrenie hlavného vývojára NASA Marka Moora. Úrad oznámil, že počíta aj s modelom pre dopravu nákladu.

Veľkí výrobcovia lietadiel, ale aj prvé letecké spoločnosti, si osvojili víziu vzdušných elektrických dopravných prostriedkov. Rovnakými projektmi sa zaoberá európsky Airbus i nemecký Siemens. Na projekte pracuje 200 inžinierov. Vyvíja sa aj hybridný model so spaľovacími a elektrickými motormi.

Airbus už poslal do vzduchu elektrické lietadlo E-Fan, na ktorého vývoji sa zúčastnil aj Siemens. Dvojsedadlový stroj lietal 36 minút nad Lamanšským kanálom medzi Doverom a Calais.

Boeing vyvíja lietadlo na elektrický pohon, ktoré bude mať motory domácej výroby. Budú sa zapínať až stroj dosiahne určitú výšku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.