M. Lajčák: Všetci chceme modernú dopredu pozerajúcu Európu

Na archívnej snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák počas brífingu v priestore Reduty 29. júna 2016 v Bratislave. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 11. júla (TASR) - Vášeň pre členstvo v Európskej únii nahradila únava z rozširovania a euroskepticizmus. Delenie a individuálny prístup vyhrávajú nad jednotou. Hospodárska a finančná kríza otriasla dôverou v euro a vysporiadať sa treba aj s migráciou a rozhodnutím Veľkej Británie opustiť úniu. Takto zhodnotil súčasný stav v EÚ minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák (nom. Smer-SD) v Národnej rade na stretnutí predsedov výborov pre európske záležitosti parlamentov členských krajín EÚ (COSAC).

"Všetko toto je závažné, ale musíme zostávať pokojní a konať spoločne," vyhlásil Lajčák. Podľa neho u Európanov už nepanuje dostatok dôvery, že EÚ dokáže dosiahnuť výsledky. "Ľudia sa boja straty bezpečnosti, identity a prosperity. Ale čoho sa naši občania boja najviac je to, že elity EÚ nebudú schopné vysporiadať sa so všetkými výzvami, pred ktorými stojíme. Je načase, aby sme sa kriticky pozreli na úniu aj na seba samotných," doplnil Lajčák.

Zdôraznil, že únia chce zachovať čo najlepšie vzťahy s Veľkou Britániou. Rokovania však nemôžu začať skôr, ako Británia oznámi odchod. "Ale nemôžeme zostať nečinní," poznamenal s tým, že budúcnosťou únie sa bude zaoberať aj neformálny summit 16. septembra v Bratislave. "Všetci chceme modernú dopredu pozerajúcu Európu. Európu pre všetkých občanov. Chceme, aby nás viac spájalo a nedelilo. Musím jasnejšie našim občanom vysvetľovať, prečo únia je riešením a nie problémom, prečo je priateľom a nie nepriateľom, a prečo neexistuje lepšia alternatíva," doplnil Lajčák.

Účastníkom COSAC-u predstavil priority slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Lajčák deklaroval snahu posilniť európsku ekonomiku a modernizovať a rozšíriť jednotný trh. "A to o oblasti ako energetika a digitálna ekonomika," doplnil minister. Medzi prioritami je aj udržateľná migračná a azylová politika a obchodné dohody a politika rozširovania.

"Chceme byť pragmatickými a realistickými. Je načase, aby sme dosiahli konkrétne a hmatateľné výsledky. Chceme zjednocovať, chceme byť hlasom ľudu. Musíme sa zaoberať reálnymi problémami našich ľudí," vyhlásil šéf slovenskej diplomacie.

Obdobie neistoty po referende by sa nemalo príliš naťahovať

Minister M. Lajčák povedal že občania Británie, ale aj únie, totiž potrebujú vedieť, o čom sa vlastne v referende rozhodlo. "S Veľkou Britániou sme úzko prepojení, Británia bude naďalej dôležitý partner pre EÚ. Veľká Británia sa pripravuje na našu pozíciu a my sa tiež musíme pripraviť. Musíme nechať britskej vláde čas, ale musia chápať, že toto obdobie právnej a politickej neistoty by sa nemalo príliš naťahovať. Referendum je realita a na nej musíme stavať naše kroky," odporučil Lajčák.

Zástava EÚ (vpravo) a britská zástava vejú pred Európskym domom v Londýne 22. júna 2016. Foto: TASR/AP

On sám odhaduje, že rokovania o vystúpení a budúcej forme vzťahov medzi Britániou a EÚ budú veľmi zložité, ale nemusia byť nutne ťažké. "Apelujem na konštruktívny a pozitívny prístup z oboch strán. Budeme sa vzájomne potrebovať, ekonomicky aj ľudsky. Státisíce občanov EÚ žijú v Británii a množstvo Britov žije v EÚ. Práve ich status a komfort by sme mali mať počas vyjednávaní na mysli," povedal šéf slovenskej diplomacie.

Ako príklad dobrého rozchodu spomenul Lajčák rozdelenie Československa. V tomto prípade hovoril o atmosfére zodpovednosti. "Politické reprezentácie boli dostatočne rozumné a zodpovedné, aby viedli rokovania v záujme občanov. Preto máme najlepšie bilaterálne vzťahy s ČR," dodal Lajčák.

Bugár: Vidíme čoraz viac všeobecnú nechuť a apatiu v politike

Na snímke podpredseda Národnej rady SR Béla Bugár (Most-Híd). Foto: TASR/Andrej Galica

"Vidíme čoraz viac všeobecnú nechuť a apatiu v politike, rezignáciu či nárast populizmu a extrémizmu. EÚ stojí pred mnohými historickými výzvami. Aj keď sa nedá pripraviť na všetko, som presvedčený, že SR bude pri európskej debate zodpovedný partner a férový sprostredkovateľ," myslí si Bugár.

Podľa jeho slov občania majú niekedy oprávnený pocit, že sa im politickí lídri vzďaľujú a hovoria nezrozumiteľným jazykom odtrhnutým od reality. "Slovensko chce priniesť do Európy novú energiu," deklaroval.

Bugár je presvedčený, že predstavitelia EÚ musia ukázať ľuďom, že únia má zmysel. "V mnohých oblastiach ale potrebujeme posunúť situáciu dopredu. Či je to migračná kríza, boj proti terorizmu, alebo existenčná situácia najmä mladých Európanov. Nevyhnutné sú aj rozsiahle investície či technické inovácie," odporučil Bugár s tým, že občania EÚ musia mať pocit, že ich lídri počúvajú, nie iba poučujú. "To bude aj naša ambícia počas predsedníctva. Apelujem na spoločný postup a vyvarovanie sa na delenie na západ a východ, sever a východ a staré a nové členské krajiny. Všetci sme Európania," zdôraznil.

Odpoveďou dneška je podľa Bugára viac Európy tam, kde to dáva zmysel a kde to občania očakávajú. "Víťazom musí byť EÚ ako celok, preto prichádzame s iniciatívou Spoznajme sa lepšie, v rámci ktorej predseda NR SR Andrej Danko (SNS) pozýva predsedov parlamentov EÚ na neformálne stretnutia 7. októbra v Bratislave," dodal Bugár.

Cash: V Británii po referende nenastal žiaden armagedon

Snímka z Národnej rady v Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann

Londýn/Bratislava 11. júla (TASR) - Británia ostáva aj po referende o vystúpení z EÚ súčasťou Európy, pričom občania únie budú mať v Británii férové zaobchádzanie, lebo to platí aj o britských občanoch na druhej strany barikády. Na konferencii predsedov výborov pre európske záležitosti parlamentov členských krajín EÚ (COSAC) to dnes na pôde Národnej rady SR vyhlásil predseda eurovýboru Dolnej komory britského parlamentu William Cash.

"Aj keď nebudeme súrodenci, ostaneme bratrancami a sesternicami. Stále sme Európania, aj keď odchádzame z EÚ. Na výsledkoch referenda sa už nič nezmení, ďalšie referendum nebude. Pracujeme veľmi tvrdo na brexite," oznámil Cash.

Podľa jeho slov v Británii po referende nenastal žiaden armagedon. "Akciové trhy opäť stúpli. V zásade si myslíme, že z hľadiska perspektívy Veľkej Británie máme veľmi pozitívny výhľad," povedal.

Cash zdôraznil, že Británia pokračuje v spoločnej obrane v rámci NATO, Briti sú len trošku sklamaní Európskou úniou. "Občania takto rozhodli a som vďačný všetkým, ktorí sa k tomu stavajú s rešpektom," dodal.

Lorda Boswella mrzí rozhodnutie britských voličov

Európska únia a Veľká Británia musia dnes spolupracovať viac ako kedykoľvek predtým. Vyhlásil to dnes v Národnej rade SR predseda eurovýboru Hornej komory britského parlamentu lord Timothy Boswell.

Priznal, že ho veľmi mrzí rozhodnutie britských voličov, ktorí rozhodli o odchode Británie z únie. "Vždy som podporoval britskú účasť v EÚ. Trpko ľutujem rozhodnutie britského národa. Nemôžem zakryť svoje osobné sklamanie. Je mi veľmi ľúto škody, ktorú toto rozhodnutie spôsobilo celej EÚ," povedal Boswell.

Lord nevidí možnosť, ako zvrátiť rozhodnutie Britov a zabezpečiť, aby Spojené kráľovstvo zostalo v únii. "Špekulovalo sa, že sa toto rozhodnutie v referende dá zvrátiť. Ale nevidím žiadnu vyhliadku na takýto postup. Britský národ dostal otázku a jeho odpoveď musí byť rešpektovaná. Referendum a jeho výsledok bol jasný. Teraz z toho musíme vyťažiť čo najviac," poznamenal. Kolegom pripomenul, že 48 percent Britov bolo za zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ.

Z konferencie predsedov parlamentných výborov pre záležitosti Únie parlamentov členských štátov Európskej únie (COSAC). Bratislava, 11. júla 2016. FOTO TASR - Michal Svítok Foto: TASR Michal Svítok

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.