V Pekingu sa dnes začal dvojdňový summit lídrov Číny a EÚ

Na snímke vľavo predseda Európskej rady Donald Tusk a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Foto: TASR/AP

Peking 12. júla (TASR) - V Číne sa dnes začal summit lídrov ázijskej krajiny a Európskej únie (EÚ), to v čase, keď vo svete zavládla neistota po britskom referende o odchode krajiny z EÚ. Okrem toho európske firmy žiadajú Peking, aby im umožnil lepší prístup na čínsky trh. Informovala o tom agentúra AP.

Očakáva sa, že lídri EÚ budú tlačiť na čínskych partnerov, aby urýchlili redukciu nadmernej výrobnej kapacity v niektorých sektoroch, vrátane oceliarskeho. Európski výrobcovia sa totiž sťažujú na lacnú čínsku oceľ a varujú, že čínske firmy svojimi dampingovými cenami ohrozujú pracovné miesta na starom kontinente.

Čína Foto: TASR/AP

Čínsky prezident Si Ťin-pching a premiér Li Kche-čchiang sa dnes stretnú so stálym predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom a predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom, ktorí budú pravdepodobne čeliť otázkam o budúcnosti EÚ po brexite. Rozhodnutie Britov o vystúpení z európskeho bloku totiž spôsobilo politickú a ekonomickú neistotu.

Ďalším bodom dvojdňového summitu v Pekingu bude dohoda o investíciách medzi oboma stranami. EÚ je najväčším obchodným partnerom Číny a táto dohoda má podľa Pekingu umožniť férovú konkurenciu medzi čínskymi a európskymi firmami. Čínski predstavitelia tvrdia, že chcú dohodu podpísať čo najskôr, aby priniesla osoh obom stranám a dodali, že zahraničné firmy sú vítané v čínskej ekonomike.

Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová v pondelok (11.7.) upozornila, že obe strany by mali najprv dokončiť komplexnú dohodu o investíciách až potom sa podľa nej môžu začať prípadné rokovania o dohode o voľnom obchode medzi EÚ a Čínou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.