Medzinárodný menový fond zlepšil odhad vývoja ruskej ekonomiky

Foto: business-standard.com

Washington 14. júla (TASR) - Medzinárodný menový fond (MMF) zlepšil odhad vývoja ruskej ekonomiky a predpovedá, že jej výkon tento rok klesne o 1,2 %, namiesto o 1,5 %, ako uviedol v májovej prognóze. Informovala o tom agentúra Reuters.

V nasledujúcom roku sa ruské hospodárstvo podľa MMF vráti k rastu. Fond odhaduje, že sa hrubý domáci produkt (HDP) Ruska v roku 2017 zvýši o 1 %.

Viacerí experti v uplynulých týždňoch zlepšili prognózu pre ruskú ekonomiku a oveľa viac ako MMF. Podľa prieskumu agentúry Reuters medzi poprednými analytikmi sa HDP Ruska tento rok zníži len o 0,6 %.

MMF: Rusko potrebuje znížiť závislosť od exportu ropy

MMF vo svojej najnovšej správe zároveň uviedol, že ruská ekonomika potrebuje znížiť svoju závislosť od príjmov z exportu ropy a energií v strednodobom časovom horizonte. Ceny ropy totiž od júna 2014 začali klesať a stále sú o vyše 50 % nižšie ako pred dvoma rokmi. To sa negatívne odrazilo na výkone ruskej ekonomiky, ktorá sa prepadla do recesie.

V separátnej správe o finančnej stabilite Ruska fond skonštatoval, že ruský bankový sektor je aj naďalej slabý a pravdepodobne bude potrebovať dodatočnú kapitálovú injekciu. MMF odhaduje, že ruským bankám chýba kapitál zhruba v hodnote 1 % HDP.

Čo sa týka menovej politiky fond odporúča Rusku "normalizáciu" vzhľadom na zmiernenie inflačných tlakov po niekoľkých mesiacoch vysokých úrokových sadzieb centrálnej banky. Ale zároveň radí ruskej centrálnej banke, aby bola opatrná a svoju doterajšiu prísnu menovú politiku uvoľňovala len postupne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.