RADÍME: Uši treba po plávaní vysušiť, inak môže vzniknúť zápal

Ilustračné foto, ucho Foto: TASR

Bratislava 20. júla (TASR) - Voda, ktorá sa pri plávaní dostane do uší, môže pri podceňovaní spôsobiť problémy. "Vo vonkajších zvukovodoch sa nachádza ušný maz, ktorý chráni naše uši pred vodou a nečistotami. Problém môže nastať, keď sme vo vode príliš dlho, prípadne voda je výrazne chemicky upravená alebo znečistená," hovorí Samuel Kunzo z I. ORL kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Vysvetlil, že pokiaľ je v ušiach vlhko príliš dlho, vytvára sa vhodné prostredie na vznik infekcie. "Vo vlhku a teple sa baktériám výborne darí, množia sa a spôsobujú bolestivý zápal zvukovodu. Zvukovod má veľmi tenkú kožu, preto akýkoľvek opuch spôsobený zápalom výrazne bolí. Ak je opuch výrazný a uzavrie zvukovod, môže spôsobiť dočasnú stratu sluchu. Takýto zápal sa niekedy označuje ako plavecké ucho, keďže plavci a vodnopólisti mávajú takéto zápaly často," povedal Kunzo.

Radí preto dbať na vysušenie uší po plávaní, a to priložením suchej vreckovky, vaty či uteráka na zvukovod a zatlačením na vchod zvukovodu. Pomôcť môže aj poťahovanie za ušnicu. Zvlášť upozorňuje na potrebu vysušenia uší u detí, ktoré rady trávia na dovolenke vo vode celé dni.

Lekár odporúča vyhnúť sa prílišnému čisteniu uší vatovými tyčinkami. Ušný maz má podľa jeho slov v ušiach svoju úlohu a netreba ho nasilu odstraňovať, pokiaľ nespôsobuje ťažkosti. Poukázal, že ľudia, ktorí si príliš často vatovými tyčinkami čistia uši, majú spravidla s ušami viac ťažkostí.

Ak človeka začína bolieť ucho, mal by sa vyhnúť ďalšiemu plávaniu a aplikovať si octanové kvapky do zvukovodu. Kyslé prostredie zabráni množeniu baktérií a pomôže telu zvládnuť infekciu, ozrejmil Kunzo. Netreba sa tiež podľa neho báť podať deťom analgetiká, aby neboli zbytočne v bolestiach.

"Ak vás ucho výrazne bolí pri každom dotyku, máte zvýšenú teplotu, prípadne výtok z ucha, vyhľadajte lekárske ošetrenie. Vyčistením zvukovodu a antibiotickými kvapkami s protizápalovou zložkou sa väčšina zápalov relatívne ľahko vylieči," zhrnul lekár.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.