Klaviristka s poruchou sluchu reprezentovala SR na Beats of Cochlea

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Bratislava 20. júla (TASR) – Na druhom medzinárodnom festivale „Beats of Cochlea“ vo Varšave pre ľudí s poruchami sluchu reprezentovala Slovensko klaviristka Gabriela Pružincová. Devätnásťročná hudobníčka sa prebojovala medzi najlepších súťažiacich. TASR o tom informovala Klára Horváthová za spoločnosť MED-EL.

Na druhom ročníku medzinárodnej prehliadky sa zúčastnilo 150 súťažiacich s implantátom z celého sveta. Pružincová nepočula od narodenia. „V troch rokoch som mala implantát, učila som sa rozprávať a o chvíľu som už pekne hovorila ako zdravé dieťa,“ povedala Pružincová.

Kvalita signálu prijímaného cez kochleárny implantát sa zameriava na percepčnú presnosť, ktorú môžeme merať. Pozostáva z určovania výšky tónu, sledovania rytmu melódie a z posudzovania farby zvuku,“ vysvetlil prednosta Kliniky otorinolaryngológie a chirurgie hlavy a krku LFUK a UNB Milan Profant. Moderné prístroje umožňujú čoraz presnejšie vnímanie zvuku. Sluchovo postihnutí ľudia si tak môžu viac užívať zvukové vnemy, ako napríklad hudbu.

Beats of Cochlea pomáha deťom, mladým aj dospelým plniť ich hudobné sny. Dúfame, že festival bude motivovať účastníkov, aby sa svojej vášni venovali aj naďalej,” povedala interná muzikologička spoločnosti MED-EL Johanna Pätzold. „Súťaž mi dala úžasnú šancu vystupovať vo Varšave medzi ostatnými hudobníkmi s implantátmi a reprezentovať Slovensko. Na budúci rok chcem urobiť všetko pre to, aby som sa umiestnila ešte vyššie,“ dodala úspešná klaviristka Gabriela Pružincová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.