RegioJet nesúhlasí s postupom PMÚ pri vyšetrovaní postupu štátnej ZSSK

Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič

Bratislava 22. júla (TASR) - Súkromný dopravca RegioJet nesúhlasí s prístupom Protimonopolného úradu (PMÚ) SR pri prešetrovaní možného zneužívania dominantného postavenia zo strany štátneho dopravcu Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). Úrad podľa spoločnosti v tejto veci ani nezačal riadne správne konanie, ktoré by viedlo k prešetreniu postupu štátneho dopravcu a dalo by RegioJetu možnosť sa voči nemu odvolať.

"Máme vážne pochybnosti o jeho nezávislosti a odbornosti," uviedol v stanovisku hovorca RegioJetu Aleš Ondrůj. Dopravca takto reagoval na štvrtkové (21. 7.) vyjadrenia PMÚ, ktorý informoval, že skončil prešetrovanie možného zneužívania dominantného postavenia ZSSK. To sa malo podľa RegioJetu týkať uplatňovania podnákladových cien.

"Vzhľadom na medializáciu informácií o tom, že spoločnosť RegioJet podala na PMÚ podnet na prešetrenie správania sa spoločnosti Železničná spoločnosť Slovensko vo veci možného zneužívania dominantného postavenia formou uplatňovania podnákladových, respektíve predátorských cien, úrad touto cestou oznamuje, že prešetrovanie v danej veci ukončil," uviedla hovorkyňa úradu Adriana Oľšavská.

RegioJet ale tvrdí, že ZSSK, ktorá mala do príchodu súkromného dopravcu 100-% monopolné postavenie, znížila hneď po jeho príchode ceny vo svojich komerčných vlakoch InterCity (IC) o viac ako o 30 %. "Čím spravila zo svojho stratového produktu ešte stratovejší," doplnil Ondrůj.

ZSSK tak podľa RegioJetu konala so zámerom poškodiť novovstupujúcu konkurenciu s cieľom vytlačiť ju zo slovenského trhu. "Slovenský protimonopolný úrad nedokázal v rovnakej veci, ktorú český antimonopolný úrad už detailne prešetruje päť rokov, ani začať správne konanie," dodal hovorca RegioJetu. Úrad podľa neho iba od stola bez akéhokoľvek šetrenia vydal záver, ktorý je v rozpore so skutočnosťou. "Aj to spochybňuje jeho nezávislosť a RegioJet zváži ďalší postup v celej veci," avizoval.

PMÚ uviedol, že v danom prípade po vyhodnotení všetkých relevantných podkladov a informácií od oboch zúčastnených strán, ako aj na základe ďalších verejne dostupných informácií dospel k záveru, že z vývoja priemerných cien cestovného v IC vlakoch spoločnosti ZSSK pred vstupom aj po vstupe spoločnosti RegioJet na trh, ako ani z vyhodnotenia celkového správania sa spoločnosti ZSSK po vstupe RegioJetu na trh nevyplynulo, že by správanie spoločnosti ZSSK napĺňalo znaky predátorstva.

Spoločnosť ZSSK podľa úradu po vstupe konkurenta na trh nezmenila zásadne priemerné ceny cestovného, okrem malých akcií neprejavujúcich sa takmer vôbec v priemernej cene a ani svoje správanie, čo sa týka odchodov IC vlakov, frekvencie odchodov IC vlakov, prepravných kapacít a podobne. V súvislosti s cenami cestovného tiež PMÚ uviedol, že za zľavnenú cenu 9,90 eura sa v posudzovanom období predalo iba obmedzené množstvo cestovných lístkov.

Podľa ZSSK Protimonopolný úrad oficiálne potvrdil, že štátny dopravca nezneužíval svoje postavenie na trhu a neuplatňoval predátorské ceny v rámci InterCity vlakov. "PMÚ v oznámení adresovanom ZSSK skonštatoval, že nezačne voči spoločnosti ďalšie konanie," priblížila dnes hovorkyňa štátneho dopravcu Jana Morháčová.

Spoločnosť zároveň vyzvala súkromného dopravcu RegioJet, aby "ukončil útoky a nepravdivé obvinenia voči ZSSK, ktorými od začiatku minulého roka zásobuje mediálny a odborný trh".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.