Britský súkromný sektor sa v júli prepadol najviac od roku 2009

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Londýn 22. júla (TASR) - Aktivita v britskom súkromnom sektore sa v júli prepadla najprudšie od začiatku roka 2009. Hlavným dôvodom sú výsledky referenda, v ktorom Briti hlasovali za vystúpenie z Európskej únie (EÚ). Informovala o tom agentúra RTTNews.

Zložený index nákupných manažérov (PMI) pre britský súkromný sektor padol v júli na 87-mesačné minimum 47,7 bodu z 52,4 bodu v júni, uviedli spoločnosť Markit Economics a britský inštitút CIPS vo svojom prvom odhade. Index sa nachádza hlboko pod 50-bodovou hranicou, ktorá oddeľuje pokles aktivity od jej expanzie.

PMI pre sektor služieb sa znížil z 52,3 bodu na 88-mesačné minimum 47,4 bodu. Ekonómovia počítali s poklesom na 48,8 bodu. PMI pre výrobný sektor padol z 52,1 bodu na 49,1 bodu, čo je najmenej za 41 mesiacov. Ekonómovia však očakávali pád až na 48,7 bodu.

"Britská ekonomika utrpela prudký pád produkcie aj nových objednávok po referende o vystúpení z EÚ z dôvodu neistoty," uviedol šéf inštitútu Chartered Institute of Procurement & Supply (CIPS) David Noble. Skutočné dôsledky tejto neistoty však budú podľa neho viditeľné až v auguste.

Francúzsky súkromný sektor v júli stagnoval

Francúzsky súkromný sektor v júli stagnoval. Nárast sektora služieb vyrovnal pokles v oblasti výroby. Informovala o tom agentúra RTTNews.

Zložený index nákupných manažérov (PMI), ktorý zahŕňa sektor služieb aj výrobný sektor, sa v júli zvýšil na 50 bodov zo 49,6 bodu v júni, uviedla vo svojom prvom odhade spoločnosť Markit Economics. Hranica 50 bodov oddeľuje pokles aktivity od jej expanzie.

Poskytovatelia služieb zaznamenali v júli mierne zvýšenie aktivity. Bol to tretí rast za uplynulé štyri mesiace. Naopak, výrobný sektor zaznamenal pokles už štvrtý mesiac po sebe.

PMI pre sektor služieb nečakane stúpol na 50,3 bodu z 49,9 bodu, pričom ekonómovia počítali s poklesom na 49,5 bodu. PMI pre výrobný sektor sa síce zvýšil na 4-ročné maximum 48,6 bodu zo 48,3 bodu, ale naďalej zostáva pod 50-bodovou hranicou. Ekonómovia očakávali zníženie na 48 bodov.

"Aktuálne údaje o vývoji PMI ukazujú, že francúzsky súkromný sektor na začiatku 3. kvartála prešľapuje na mieste," uviedol ekonóm Markit Jack Kennedy. "Mierna expanzia aktivity v oblasti služieb opäť kompenzovala slabosť výrobného sektora, na ktorý má negatívny vplyv pokles objednávok."

Aktivita nemeckého súkromného sektora je v júli najvyššia v tomto roku

Rast aktivity nemeckého súkromného sektora stúpol v júli na najvyššiu úroveň v tomto roku. To signalizuje, že neistota v súvislosti s rozhodnutím Británie o odchode z Európskej únie zatiaľ najväčšiu ekonomiku eurozóny nezasiahla. Informovala o tom agentúra Reuters.

Podľa predbežného odhadu spoločnosti Markit sa index nákupných manažérov (PMI) z nemeckého súkromného sektora v júli zvýšil na 55,3 bodu z júnových 54,4 bodu. Dosiahol tak najvyššiu hodnotu od decembra 2015 a prekonal aj odhady analytikov, ktorí očakávali, že klesne na 53,7 bodu.

Júlový index sa tak ešte viac vzdialil od zlomovej hranice 50 bodov, ktorá oddeľuje rast aktivity daného odvetvia od jej poklesu.

Prieskum tiež odhalil, že sektor služieb v Nemecku v júli nabral znova tempo po júnovom spomalení rastu, zatiaľ čo výrobný sektor naopak stratil časť z predchádzajúcej dynamiky.

Zdravý trh práce a stúpajúci dopyt ženú nemeckú ekonomiku dopredu. Na výkone nemeckých firiem sa zatiaľ neistota spojená s ďalším vývojom situácie v Británii neodrazila, skonštatoval ekonóm Markit Oliver Kolodseike.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.