Ruský cestovateľ Koňuchov prekonal Fossettov rekord obletu Zeme

Na ilustračnej snímke lietajúci 12-metrový balón z románu Päť týždňov v balóne. Foto: TASR/ Henrich Mišovič

Canberra 23. júla (TASR) - Ruský cestovateľ Fiodor Koňuchov dosiahol dnes po 11 dňoch letu svetový rekord v sólovom oblete zemegule v teplovzdušnom balóne. Podľa agentúry AP to oznámil Steve Griffin z Koňuchovovho podporného tímu.

Koňuchovov balón dnes preletel presne nad letiskom v austrálskom meste Northam, odkiaľ vzduchoplavec 12. júla vzlietol a začal svoju púť. Pristáť by mal ešte v priebehu dnešného dňa.

Medzinárodná letecká federácia (FAI) so sídlom vo Švajčiarsku však zatiaľ ešte neuviedla, či nový svetový rekord potvrdí.

Šesťdesiatštyriročný Koňuchov, ktorý je pravoslávnym kňazom, si stanovil prekonať rekord 13 dní, ktorý v roku 2002 dosiahol dnes už zosnulý Američan Steve Fossett. Ten vyštartoval z toho istého bodu ako Koňuchov, severne od mesta Perth.

Koňuchov sa v minulosti zviditeľnil plavbou okolo sveta, chôdzou na severný i južný pól, výstupom na Mount Everest či preveslovaním 16.000 kilometrov naprieč Tichomorím za 160 dní.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.