Spoločnosť Zvolenská teplárenská plánuje ekologizáciu zdroja tepla

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Bratislava 1. augusta (TASR) - Spoločnosť Zvolenská teplárenská plánuje ekologizáciu zdroja tepla, ktorý v súčasnosti spotrebúva energetické uhlie, drevnú štiepku a zemný plyn. Zdroj po ekologizácii bude spaľovať len drevnú štiepku a zemný plyn. Vyplýva to z oznámenia o zmene činnosti, ktoré tepláreň predložila štátnym orgánom (EIA).

"Zmenou činnosti príde k zvýšeniu účinnosti a efektívnosti kombinovanej výroby až do oblasti vysokoúčinnej kombinovanej výroby tepla a elektriny s biomasou. Počas ekologizácie zdroja budú parné rozvody nahradené horúcovodnými a súčasne odovzdávajúce stanice para - horúca voda alebo para - teplá voda nahradené novými odovzdávajúcimi stanicami horúca voda - teplá voda alebo budú priamo napojené na systémy horúcovodu," priblížila spoločnosť.

Po ekologizácii bude tepláreň spaľovať ročne asi 92.000 ton biomasy a 220.000 m3 zemného plynu. V súčasnej prevádzke sa ročne, za rok 2015, spálilo 68.296 ton hnedého uhlia, 92.891 ton biomasy a 667.716 m3 plynu.

Celkový príkon zdroja na spaľovanie drevnej štiepky nepresiahne 50 megawattov. Po ekologizácii tepláreň vyrobí 110.000 megawatthodín tepla vo forme horúcej vody a 47.500 megawatthodín elektriny.

Počet zamestnancov k 31. marcu 2016 dosiahol 147, z toho v administratíve pracovalo 32 pracovníkov. "Zmenou činnosti príde k predpokladanému zníženiu počtu zamestnancov podľa potrieb obslužnosti novej technológie," spresnila tepláreň.

Zvolenská teplárenská, a. s., bola založená Fondom národného majetku SR 17. decembra 2001 ako jedna zo štyroch nástupníckych organizácií po zrušení Stredoslovenských energetických závodov, š. p., Žilina. Zápis do Obchodného registra SR sa vykonal k 1. januáru 2002. Hlavným predmetom činnosti spoločnosti je výroba, dodávka a rozvod tepla a elektrickej energie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.