Rast aktivity výrobného sektora eurozóny sa v júli spomalil

Eurozóna Foto: TASR/AP

Londýn 1. augusta (TASR) - Tempo rastu aktivity výrobného sektora eurozóny sa v júli spomalilo, aj keď o niečo menej, ako naznačoval predbežný odhad. Dôvodom bolo prudké spomalenie výrobného sektora v Nemecku, ktoré je najväčšou ekonomikou eurozóny. Vyplýva to zo spresnených výsledkov spoločnosti Markit, ktoré dnes zverejnila agentúra Reuters.

Podľa najnovšieho prieskumu Markit sa index nákupných manažérov (PMI) z výrobného sektora eurozóny minulý mesiac znížil na 52 bodov z júnových 52,8 bodu.

Konečná hodnota júlového PMI je o máličko vyššia ako 51,9 bodu, ktoré dosiahol pri rýchlom odhade. Okrem toho sa index v júli udržal nad hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast aktivity daného odvetvia od jej poklesu. PMI výrobného sektora eurozóny sa pohybuje nad touto hranicou už tri roky v rade, presnejšie 37 mesiacov. Aj čiastkový index produkcie sa drží bezpečne nad touto hranicou.

Dôvodom zníženia hodnoty PMI v júli bolo spomalenie rastu výrobných sektorov kľúčových ekonomík regiónu. Napríklad nemecký PMI dosiahol v júli dvojmesačné minimum 53,8 bodu, ale stále sa drží vysoko nad hranicou 50 bodov. Aj PMI Talianska, ktoré je treťou najväčšou ekonomikou regiónu, klesol na 51,8 bodu a je najnižší za 18 mesiacov a španielsky dosiahol 31-mesačné minimum 51 bodov. Francúzsky PMI síce v júli vzrástol na 48,6 bodu, čo je jeho štvormesačné maximum, ale zostal pod zlomovou hranicou 50 bodov.

Podľa hlavného ekonóma Markit Chrisa Williamsona júlové výsledky poukazujú na slabý rast eurozóny a zrejme zvýšia tlak na Európsku centrálnu banku, aby podporila ekonomiku ďalšími stimulmi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.