Varga tesne od svojho cieľa: Chcel som byť v desiatke najlepších

Slovenský triatlonista Richard Varga Foto: TASR/AP

Rio de Janeiro 18. augusta (TASR) - Do záverečnej časti olympijského triatlonu vyštartoval z prvého miesta. Slovák Richard Varga vedel, že ho určite predstihnú lepší bežci, no veril, že si udrží pozíciu v najlepšej desiatke. V závere desaťkilometrovej trasy si už hrýzol do jazyka, no nakoniec mu vytúžená Top10 unikla tesne o jediné miesto.

Do cieľa pribehol veľmi vyčerpaný a trvalo mu niekoľko minút, kým si aspoň vydýchol, nabral trochu síl a išiel si splniť mediálne povinnosti. "Som vyšťavený na maximum. Ledva tu stojím, nohy sú zničené, neviem si predstaviť, že by som mal ísť niekedy teraz ďalší triatlon. Tento bolel. Posledné štyri kilometre som si hrýzol do jazyka a išiel som už cez hranu - nech to je hocijaké miesto, ale nech dobehnem," povedal.

Štvrtkový triatlon sa konal za slnečného počasia v teplotách okolo 29 stupňov Celzia. Náročnú trať nedokončilo päť pretekárov. Aj keď išiel v závere na hrane, Vargu ani na chvíľu nenapadlo, že by vzdal: "Tak by športovec nemal nikdy uvažovať. Olympiáda sa jednoducho nevzdáva. Snažil som sa bojovať o každú jednu pozíciu." Jeho predštartový cieľ bola najlepšia desiatka, tú síce nedosiahol, ale v cieli si nič nevyčítal. "Desiata priečka mrzí, chýbalo mi len jedno miesto, bolo to blízko, na viac som však nemal. Veril som, že nájdem silu, v stredu na tréningu som sa cítil fajn, ale v deň súťaže na rozklusaní som nemal nohy podľa predstáv. Celkove však som spokojný, pretože som išiel celý čas naplno," povedal.

Hrýzol si do jazyka

Z vody vyliezol na prvom mieste. Na bicykli si udržal pozíciu vo vedúcej skupine a aj na bežeckú časť vyštartoval ako líder. "Bola to súčasť taktiky, chcel som kontrolovať situáciu. Mohol som sám skočiť na bicykel, zapnúť sa, počkal som na chalanov a spolupracovali sme. Ak by som išiel z vody zo šiesteho miesta, musel by som doťahovať vedúcu skupinu a na kopci sa išlo v prvom kole veľmi rýchlo. Aj na behu som vychádzal prvý a išiel som v podstate akúsi časovku," povedal.

Tam však už nepatril k favoritom a to sa potvrdilo aj na trati. Postupne sa prepadol až na 11. miesto. "Úvodných päť kilometrov som nešiel dobre, ďalších päť som si už musel hrýzť do jazyka a bežal som úplne na hrane. Bežal som iba so Švajčiarom Salvisbergom a trochu sme si pomáhali, keďže fúkalo, tak sme sa striedali." Top10 stratil asi tri kilometre pred cieľom. "Niečo vyše tri km pred cieľom ma obehol Austrálčan Ryan Bailie, ktorý ma obral o desiatu priečku. Držal som sa ho asi 500 metrov, ale bol výrazne rýchlejší. Utvoril si rozdiel a ten si udržal až do cieľa. Snažil som sa to prelomiť, dúfal som, že chytí krízu a ja ho obehnem, no nestalo sa," opísal rozhodujúci moment.

VIDEO: Richard Varga: Nebol to môj nalepší výkon v kariére

Varga pomýšľal aj na útok na prvú päťku, šanca bola v cyklistickej časti: "Veľmi ma mrzí, že sme si tam nespravili o 20 - 30 sekúnd väčší náskok pred ďalšou skupinou. To by ma Bailie, Španiel Mario Mola a ďalší reálne nemali šancu dobehnúť na takú vzdialenosť. Je to škoda." V závere takmer 40 km cyklistickej trasy sa spolu s ďalšími pretekármi na čele pokúšali o únik, ale ten nevyšiel. "Skúšali sme sa odtrhnúť posledných desať km. Ostatní nás najprv nechali, ale potom to veľmi rýchlo pochopili," pokračoval.

Ďakoval fanúšikom

Aj keď mu nevyšiel pôvodný cieľ, mohol byť dvadsaťsedemročný pretekár spokojný. V Riu si zlepšil olympijské maximum spred štyroch rokov z Londýna, kde obsadil 22. priečku. "Tu to bolo náročnejšie, už len prostredím. Štartovalo sa z pláže, čo ovplyvnilo taktiku. Priznám sa, že som nemal najlepší začiatok, ale potom som sa veľmi rýchlo dostal dopredu. Pre mňa je plavecky lepšie štartovať z pontónu a v čistej vode, vo štvrtok mi tá slaná veľmi nevyhovovala," uviedol.

Na legendárnej pláži Copacabana si prišlo pozrieť zápolenie najlepších triatlonistov sveta mnoho fanúšikov. "Atmosféra bola skvelá. Síce to nebol Londýn, kde sa v Hyde parku zhromaždilo pol milióna divákov, ale v Riu sa povzbudzovalo oduševnene. Brazílčania stáli všade, najmä na kopci. Chcem sa poďakovať aj mojim fanúšikom, ktorí boli na tribúne i pozdĺž trate. Prišli ma podporiť tiež rodina a priateľka. Samozrejme, ďakujem aj všetkým priaznivcom doma, ktorí pozerali a dodávali mi veľkú energiu, snažil som sa ich nesklamať," dodal.

Varga o bratoch Brownleeovcoch: O triumf by sa aj pobili

Súrodenecká láska je silné puto, no u triatlonových bratov Brownleeovcov ide na pretekoch bokom. I na olympiáde. "Ak by museli, v cieli by sa o triumf aj pobili," povedal ich kamarát Richard Varga.

Práve táto britská bratská dvojica sa vo štvrtok pobila o olympijské zlato v Rio de Janeiro. Alistair a Jonathan sa blížili do cieľa bok po boku, pričom ich najbližší prenasledovatelia zaostávali v záverečných stovkách metrov o vyše pol minúty. Zdalo sa, že by sa mohli o zlato pokojne aj podeliť a finišovať naraz, no to u tejto dvojice nehrozí. "Naozaj nie," zasmial sa Varga. "Oni sú až príliš súťaživí, jeden druhému si nič nedarujú, pokojne by si dali v cieli päsťou," odpovedal slovenský triatlonista na otázku TASR: "No o dve minúty sú opäť v pohode. Objímu sa a všetko je dobré."

Nakoniec sa z triumfu tešil o dva roky starší Alistair, ktorý tak obhájil titul spred štyroch rokov z domácich hier v Londýne. Varga mal ale druhého favorita. "Chceli to vedieť aj britské médiá, ale poviem to až vám. Viac som to želal Jonathanovi. Alistair mal viac zranení a psychicky mal veľmi náročné štyri roky, z tohto hľadiska si to naozaj zaslúžil on. Jonathan však tomu obetoval viac, viac trénoval a posledný rok bol o kúsok lepší."

Dvadsaťsedemročný Varga sa s dvojicou i celým britským tímom pozná viac ako dobre. Už niekoľko rokov s nimi trénuje a vybudovali si kamarátsky vzťah, navzájom sa podporujú a držia si palce. "Aj oni dúfali, že skončím do prvej desiatky, rovnako aj všetci tréneri, takže som ich trošku sklamal. Ale aspoň, že splnili tú svoju časť," dodal Varga, ktorý plánoval skončiť v Top 10, no nakoniec sa mu ušlo jedenáste miesto.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.