OPOZÍCIA: Tlačovinu „Kali špeciál“ doručí súkromná firma

Gábor Grendel Foto: TASR

Bratislava 9. septembra (TASR) – Tlačovinu „Kali špeciál“ nakoniec do slovenských domácností doručí súkromná spoločnosť. Po tom, čo tlačovinu odmietla doručovať Slovenská pošta, plánujú opozičné strany pri jej distribúcii využiť aj prácu dobrovoľníkov. Prvé výtlačky by sa v schránkach mohli objaviť v polovici budúceho týždňa. Na dnešnom brífingu o tom informovali poslanci Národnej rady (NR) SR Gábor Grendel (OĽaNO-NOVA) a Jozef Rajtár (SaS).

Brífing poslancov sa uskutočnil pred budovou Slovenskej pošty na Tomášikovej ulici v Bratislave, pričom v pozadí poslancov stál kamión naložený výtlačkami „Kali špeciál". „O chvíľu vyštartujú do slovenských domácností tri naložené kamióny s 1,5 miliónmi výtlačkami novín "Kali špeciál". Pravda sa už dnes umlčať jednoducho nedá,“ povedal Grendel.

V týchto špeciálnych novinách je podľa neho opísaný celý príbeh Ladislava Bašternáka. „Sú tam konkrétne čísla, konkrétne fakty, ktoré by mali ľudia vedieť. To bol hlavný motív, prečo sme tie noviny vydali,“ doplnil.

Podľa jeho slov súkromný doručovateľ, ktorého našli, roznesie noviny za menej peňazí ako štátna akciovka Slovenská pošta. „Bude nás to stáť približne 14.000 eur,“ poznamenal Grendel s tým, že voči Slovenskej pošte zvažujú právne kroky.

Okrem nižšej ceny je pri súkromnom doručovateľovi podľa poslanca zmena aj v tom, že Slovenská pošta bola schopná doručiť tlačoviny do dvoch miliónov domácností, kým súkromník len do 1,5 milióna. „Preto budeme verbovať aj dobrovoľníkov,“ dodal Grendel.

Slovenská pošta tlačovinu "Kali špeciál" distribuovať do schránok odmietla. Odvolala sa na stanovisko Ministerstva kultúry (MK) SR, podľa ktorého tlačovina nespĺňa zákonom stanovené požiadavky pre periodickú tlač. Podľa jej právnikov môže obsah letáku "Kali špeciál" zasahovať do práva na ochranu osobnosti konkrétnej fyzickej osoby či osôb.

Podľa Rajtára vytvorila Slovenská pošta a ministerstvo kultúry pakt proti opozičným stranám a jej postup opozícia považuje za zavádzanie verejnosti, diskrimináciu a cenzúru.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.