Rast výrobného sektora eurozóny sa v septembri mierne zrýchlil

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Brusel 3. októbra (TASR) – Tempo rastu výrobného sektora eurozóny sa v septembri, v poslednom mesiaci 3. kvartálu, mierne zrýchlilo tak, ako naznačil predbežný odhad. Prispelo k tomu zvýšenie produkcie, nových objednávok aj zamestnanosti. Vyplýva to zo spresnených údajov spoločnosti Markit, ktoré dnes zverejnila na svojej internetovej stránke.

Podľa najnovšieho prieskumu Markit index nákupných manažérov z výrobného sektora v eurozóne (Purchasing Managers Index, PMI), ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, po očistení od sezónnych vplyvov v septembri mierne vzrástol na 52,1 bodu z augustových 52 bodov. Dosiahol tak najvyššiu úroveň za tri mesiace.

Hodnota indexu sa stále drží nad zlomovou hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast výkonu daného sektora od jeho poklesu.

Prieskum tiež odhalil, že PMI šiestich z ôsmich sledovaných ekonomík bloku sa minulý mesiac zvýšil. Najväčšiu hodnotu indexu pritom dosiahlo opäť Nemecko, a to 54,3 bodu. Na druhej priečke je Rakúsko s 53,4 bodu, nasledujú Španielsko (52,3 bodu), Írsko (51,3 bodu a Taliansko (51 bodov). Ale PMI Francúzska sa udržal pod zlomovou hranicou 50 bodov, aj keď jeho hodnota mierne vzrástla na 49,7 zo 49,5 bodu v auguste.

Markit ďalej uviedla, že čiastkové indexy produkcie, nových objednávok, vrátane exportných, a zamestnanosti v celej eurozóne, z ktorých sa zostavuje výsledný PMI, sa v septembri zvýšili. To poukazuje na solídny dopyt po produktoch z eurozóny, a to ako na domácom tak na zahraničných trhoch.

Podľa hlavného ekonóma Markit Chrisa Williamsona výsledky septembrového prieskumu signalizujú, že výrobný sektor eurozóny pokračuje v raste, čo je dobrá správa pre ekonomiku. A zlou správou je, že celkový výkon výrobného sektora euroregiónu je stále závislý najmä od výkonu nemeckých firiem.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.