Šinzó Abe: Japonsko svoj názor na územný spor s Ruskom nezmenilo

Šinzó Abe Foto: TASR/AP

Tokio 3. októbra (TASR) - Japonský premiér Šinzó Abe dnes zdôraznil, že jeho krajina si aj naďalej bude nárokovať skupinu ostrovov, ktoré po japonskej kapitulácii v závere druhej svetovej vojny obsadil vtedajší Sovietsky zväz.

Postoj Japonska ohľadne vlastníctva všetkých Ruskom kontrolovaných ostrovov "sa nezmenil", konštatoval Abe na zasadnutí parlamentnej komisie. Citovala ho agentúra DPA.

Japonsko a Rusko sa pripravujú na oficiálne stretnutie premiéra Abeho a prezidenta Vladimira Putina ohľadne tohto vleklého územného sporu. Schôdzku by sa mala uskutočniť v polovici decembra v Japonsku. Abe sa už dlhodobo pokúša rozriešiť územný spor medzi oboma krajinami ohľadne Kurilských ostrovov.

Kurilské ostrovy medzi ruským polostrovom Kamčatka a japonským ostrovom Hokkaido obsadila Červená armáda po sovietsko-japonskej vojne v roku 1945.

Kurilské ostrovy Foto: TASR

ZSSR toto súostrovie anektoval o rok neskôr s odvolaním sa na výsledky Jaltskej i Postupimskej konferencie, ktoré vymedzili územie Japonska len na hlavné ostrovy Honšu, Kjúšu, Šikoku a Hokkaido.

Rusko a Japonsko pre spory o Kurily dodnes neuzavreli mierovú dohodu po skončení druhej svetovej vojny. Kurilské ostrovy sú v Japonsku nazývané Severné teritóriá.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.