Organizácia Save the Children bije na poplach pre nútené sobáše

Ilustračná snímka Foto: (AP Photo/Ahn Young-joon)

Londýn 11. októbra (TASR) - Už desaťročné dievčatá sú nútené do manželstva a na celom svete uzavrelo manželstvo pred dovŕšením 18 rokov veku odhadom 700 miliónov žien a dievčat. Vyplýva to z novej správy, ktorú pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa dievčat vydala ľudskoprávna organizácia Save the Children. Informovala o tom agentúra DPA.

Štúdia cituje štatistiky OSN a uvádza, že do roku 2050 dosiahne počet neplnoletých dievčat, ktoré boli prinútené k manželstvu, 1,2 miliardy. Za hlavné príčiny tohto javu označila chudobu a krízy.

"Skoré manželstvo otvára cyklus nevýhod, ktorý odopiera dievčatám tie najzákladnejšie práva - učiť sa, rozvíjať sa a byť deťmi," uviedla vo vyhlásení riaditeľka organizácie Save the Children Germany Susanna Krügerová.

Tieto dievčatá veľmi často čelia zneužívaniu a sú vystavené pohlavne prenosným chorobám, píše sa v správe nazvanej Every Last Girl.

Save the Children je nezávislá organizácia pre potrebné deti. Zostavila rebríček 144 krajín, kde je najťažšie byť dievčaťom z hľadiska prístupu k vzdelaniu, núteného vstupu do manželstva v detskom veku, tehotenstva v nedospelom veku a výskytu úmrtí rodičiek.

Najkrutejšie sa podľa správy správajú k dievčatám v krajinách subsaharskej Afriky a v najmladšom veku uzatvárajú dievčatá sobáše v Afganistane, Jemene, Indii a Somálsku.

Správa spomína aj západné krajiny: Spojené štáty a Britániu v súvislosti s neprimerane vysokým percentom tehotných tínedžeriek a Nemecko ako krajinu, kde sú svadby neplnoletých "relatívne bežné".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.