Rosnefť neobmedzí svoju produkciu v rámci dohody s OPEC

Foto: TASR/AP

Moskva 11. októbra (TASR) - Ruský štátny ropný kolos Rosnefť nezníži ani nezmrazí svoju produkciu v rámci dohody s Organizáciou krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Vyhlásil to Igor Sečin, generálny riaditeľ Rosnefti a jeden z najvplyvnejších ľudí v ruskom energetickom sektore. Informovala o tom agentúra Reuters.

Prezident Vladimir Putin pritom v pondelok (10.10.) na Svetovom energetickom kongrese v Istanbule povedal, že Rusko je pripravené pripojiť sa k OPEC, ktorá chce, aby sa veľkí svetoví producenti dohodli na obmedzení ťažby a podporili tak rast cien ropy.

"Prečo by sme to mali urobiť?" odpovedal Sečin, známy odmietavým postojom k OPEC, agentúre Reuters na otázku, či môže Rosnefť obmedziť svoju ťažbu. Štátny kolos sa pritom podieľa 40 % na celkovej produkcii ropy v Rusku.

Sečin podľa vlastných slov pochybuje o tom, že aj niektorí členovia OPEC, ako sú napríklad Irán, Saudská Arábia a Venezuela, znížia vlastnú produkciu. A pripomenul, že zvýšenie cien ropy nad úroveň 50 USD (44,80 eura) za barel (1 barel = 159 litrov) pomáha americkým projektom ťažby ropy z bridlíc dosiahnuť ziskovosť.

OPEC a Rusko sa tento rok už niekoľkokrát pokúsili spojiť svoje sily, aby dosiahli stabilizáciu na ropnom trhu, kde ponuka vysoko prevyšuje dopyt, ale bez výsledku.

Ceny ropy po Putinovom pondelkovom vyhlásení o pripojení sa k iniciatíve OPEC vyleteli nahor, dnes však došlo k ich korekcii, zatiaľ len miernej.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.