Odvod vo výške 0,2 percent budú banky platiť aj v nasledujúcich rokoch

Foto: TASR/AP

Bratislava 12. októbra (TASR) - Banky na Slovensku budú platiť bankový odvod v súčasnej výške 0,2 % aj v nasledujúcich rokoch. Počíta s tým novela zákona o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií, ktorú dnes definitívne schválil parlament. Na rokovanie ju predložilo Ministerstvo financií (MF) SR. Pôvodne sa mala sadzba po vyzbieraní stanoveného objemu financií znížiť na 0,1 %.

Sadzba odvodu na roky 2017 až 2020 tak podľa návrhu ministerstva financií bude naďalej vo výške 0,2 %. "Navrhuje sa ponechanie sadzby osobitného odvodu bánk na ďalšie kalendárne roky na úrovni súčasného koeficienta a časovo obmedziť jeho platenie a zároveň zrušiť ustanovenia o tzv. degresii sadzby bankového odvodu v závislosti od dosiahnutia sumy uhradeného odvodu a úrovne definovaného ukazovateľa, ktorým je podiel uhradených odvodov na celkových aktívach bankového sektora SR," spresnilo ministerstvo financií.

Rezort tento krok odôvodnil potrebou zvýšenia zdrojov na financovanie prípadných kríz v budúcnosti. "Cieľom návrhu zákona je zabezpečiť, aby bankový sektor primerane prispieval k financovaniu nákladov na riešenie možných finančných kríz a aby sa tak odstránilo spoliehanie sa na finančné prostriedky daňovníkov," zdôvodnilo ministerstvo.

Návrh rezortu financií vyhodnotila aj Európska centrálna banka (ECB). Tá podľa slov ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD) skonštatovala, že neovplyvňuje stabilitu finančných inštitúcií na Slovensku.

Právna norma nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.