RADÍME: Dávky v nezamestnanosti možno vyplatiť aj po 3 mesiacoch

Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 13. októbra (TASR) - Od januára do konca septembra tohto roka Sociálna poisťovňa (SP) vyplatila celkom 359 jednorazových dávok v nezamestnanosti v celkovej výške 213.129 eur.

Poistenec má nárok na jednorazové vyplatenie polovice dávky v nezamestnanosti. Tú však musí poberať aspoň tri mesiace. Ďalšou z podmienok je taktiež to, že musí byť vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.

O vyplatenie zvyšku podpory môže poberateľ dávky v nezamestnanosti požiadať písomne prostredníctvom tlačiva Žiadosť o vyplatenie 50 % dávky v nezamestnanosti, ktoré doručí osobne alebo poštou príslušnej pobočke SP.

"Ak poistenec o takéto jednorazové vyplatenie požiada, ďalší nárok na dávku v nezamestnanosti mu vznikne až po tom, ako opäť splní podmienku poistenia v nezamestnanosti, a to najmenej 730 dní v posledných troch rokoch pred zaevidovaním sa v evidencii uchádzačov o zamestnanie. To znamená, že ak v období kratšom ako dva roky bude opätovne zaradený do tejto evidencie, nárok na dávku v nezamestnanosti mu nevznikne," informuje Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.

Ak poberateľ dávku nevyčerpá a v období kratšom ako dva roky bude opätovne zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie, nárok na dávku v nezamestnanosti mu vznikne. Výška dávky bude v takej sume, v akej dostával predchádzajúcu dávku, a to do konca zostávajúcej časti podporného obdobia v nezamestnanosti.

Podporné obdobie trvá šesť mesiacov, respektíve štyri, ak nárok vznikol splnením podmienky poistenia v nezamestnanosti najmenej 730 dní v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.