Počet obyvateľov pásma Gazy už presiahol dva milióny

Palestínska Gaza, ilustračné foto Foto: TASR/AP

Gaza 13. októbra (TASR) - Počet obyvateľov palestínskeho pásma Gazy dosiahol dva milióny, informovali úrady tejto enklávy, ktorá patrí k najhustejšie obývaným na svete.

Dvojmilióntym obyvateľom sa tento týždeň stal chlapček, ktorý sa narodil v Rafahu v južnej časti pásma Gazy. Palestínske ministerstvo vnútra vo vyhlásení spresnilo, že dieťa sa volá Walíd Džihád Šaás. Dodalo, že krátko po Walídovi sa narodilo dievčatko, ktoré dostalo meno Lana.

Otec novorodenca v rozhovore pre rozhlasovú stanicu aš-Šaáb povedal, že syna mu porodila jeho druhá manželka, prvá zahynula v roku 2014 počas izraelskej vojenskej operácie v pásme Gazy.

Izraelský denník The Times of Israel informoval, že podľa palestínskeho ministerstva vnútra obyvateľstvo pásma Gazy teraz pozostáva z 50,66 percenta mužov a 49,34 percenta žien. Väčšinu obyvateľstva tvoria utečenci alebo potomkovia utečencov z palestínskeho exodu.

Gaza je územím zovretým Egyptom, Izraelom a pobrežím Stredozemného mora. Má šírku od šesť do 12 kilometrov, dĺžku 42 kilometrov a rozlohu približne 350 štvorcových kilometrov. Podľa vlaňajšej správy OSN bude toto územie v roku 2020 pre hustotu obyvateľstva a preľudnenosť nevhodné pre život.

Kvalitu života v pásme Gazy ovplyvňuje aj blokáda, ktorú na ňu uvalil Izrael a neskôr aj Egypt. Najvplyvnejšou politickou silou v pásme Gazy je islamistické militantné hnutie Hamas, ktoré EÚ a USA považujú za teroristickú skupinu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.