Pri pozostatkoch dievčatka v Durínsku našli DNA mŕtveho neonacistu

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Foto: TASR archív

Mníchov 14. októbra (TASR) - Nemecká polícia a prokuratúra informovali vo štvrtok o prekvapivom náleze stôp DNA patriacich mŕtvemu neonacistovi Uwemu Böhnhardtovi, podozrivému zo série vrážd, na mieste, kde objavili telesné pozostatky dievčatka nezvestného vyše 15 rokov. Informovali o tom tlačové agentúry DPA a AP.

Deväťročná Peggy Knoblochová sa stratila v máji 2001 cestou zo školy. Jej telesné pozostatky našli v júli 2016 v zalesnenej oblasti spolkovej krajiny Durínsko.

Böhnhardt zomrel v novembri 2011 po zbabranej lúpeži, ktorú uskutočnil s Uwem Mundlosom, ďalším podozrivým z členstva v neonacistickej skupine Národnosocialistické podzemie (NSU). Skupina bola v rokoch 2000-2007 spojená s desiatimi, prevažne rasovo motivovanými vraždami. V Mníchove v súčasnosti súdia jedinú žijúcu členku NSU Beate Zschäpeovú.

Nemeckí kriminalisti sa pokúšajú nájsť spojenie medzi Böhnhardtom a Peggy Knoblochovou. Dievčatko žilo v bavorskom Lichtenbergu, vzdialenom od miesta nálezu jej pozostatkov asi 15 kilometrov. Vyšetrovanie sa iba začína a kriminalisti zvažujú všetky možné uhly.

Oba prípady patrili v uplynulých rokoch do hlavného spravodajstva nemeckých médií.

Böhnhardt, Zschäpeová a Uwe Mundlos spáchali podľa úradov sériu rasovo motivovaných vrážd, bankových lúpeží a bombových útokov. Mundlosa a Böhnhardta našli mŕtvych v dymiacich troskách obytného automobilu vo východonemeckom meste Eisenach v novembri 2011, podľa všetkého spáchali samovraždu, pretože sa obávali zatknutia. Zschäpeová stojí pred súdom za vraždy, ktoré spáchala NSU.

V roku 2004 bol za vraždu Peggy Knoblochovej, hoci sa jej telo ešte nenašlo, odsúdený na doživotie v psychiatrickej liečebni vtedy 26-ročný duševne chorý Ulvi Kulac. Kulac sexuálne zneužil 12 detí a súd sa na základe nepriamych dôkazov domnieval, že zabil Peggy. Po obnovenom procese v roku 2014 ho zbavili obvinení.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.