V Indii sa začína summit zoskupenia BRICS

Indický premiér Narendra Modi (vpravo) si podáva ruku s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Pred summitom BRICS. Foto: TASR/AP

Naí Dillí 15. októbra (TASR) - Na prísne stráženú zónu s tisíckami príslušníkov polovojenských jednotiek, členov pobrežných hliadok a policajných stanovíšť sa zmenilo prímorské letovisko Benaulim v indickom zväzovom štáte Goa, kde sa tento víkend schádzajú lídri piatich ekonomicky sa rozvíjajúcich krajín hospodárskeho zoskupenia BRICS.

Pátracie psy a oddiely s mínohľadačkami prečesávajú bieloskvúce pieskové pláže v blízkosti päťhviezdičkového hotela v dedine Benaulim, kde sa dnes na svojom ôsmom summite stretávajú vrcholní predstavitelia Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Južnej Afriky, opisuje agentúra AP.

Bezpečnostní pracovníci v civile i uniformovaní policajti strážia aj rozľahlé trávniky okolo hotela, pre verejnosť uzavreté.

Cieľom summitu skupiny BRICS v západoindickom turistickom stredisku je hľadať spôsoby a možnosti na zvýšenie obchodu medzi týmito piatimi veľkými, dynamicky rastúcimi krajinami, v ktorých žije dovedna takmer polovica z celkového množstva obyvateľov sveta.

Predchodcom skupiny BRICS bol BRIC - tento termín použila po prvý raz v roku 2001 investičná banka Goldman Sachs. V decembri 2010 pristúpila k zoskupeniu Juhoafrická republika (JAR), ktorá sa oficiálne stala členom BRICS vo februári nasledujúceho roka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.