Británia bude asi prispievať do rozpočtu EÚ, chce mať prístup na trh

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Londýn 17. októbra (TASR) - Veľká Británia bude možno pokračovať v platení príspevkov do rozpočtu Európskej únie (EÚ) a posielať Bruselu miliardy libier, aby si londýnsky finančný sektor udržal prístup na jednotný európsky trh. Uviedli to noviny Financial Times (FT), ktoré tvrdia, že vláda údajne rokuje o takýchto plánoch. Informovala o tom agentúra Reuters.

Podľa novín nedávne vyhlásenia premiérky Theresy Mayovej znepokojili viacerých investorov z londýnskej finančnej štvrti City. Majú obavy, že Británia mohla upustiť od snahy udržať si prístup na jednotný európsky trh, aby mohla zaviesť kontrolu migrácie z členských štátov EÚ.

Ale Financial Times dnes napísali, že premiérka Mayová nevylúčia budúce platby do rozpočtu EÚ, čím by zabezpečila firmám v Británii prístup na jednotný trh. Z toho by najviac profitoval finančný sektor, kľúčové odvetvie britskej ekonomiky.

Okrem toho, podľa FT Mayová vraj ubezpečila japonskú automobilku Nissan, že jej britské závody nebudú po brexite čeliť zmenám obchodných podmienok. To je ďalší náznak, že vláda by mohla určité vybrané sektory ochrániť pred dôsledkami odchodu Británie z EÚ.

Pokračovanie v platbách do rozpočtu EÚ považujú viacerí britskí skeptici za možný spôsob, ako zabezpečiť firmám v krajine prístup na európsky trh a zároveň vrátiť Londýnu určité právomoci, vrátane kontroly migrácie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.