Bývalý thajský premiér Tinsúlánon prevzal dočasne úlohu regenta

Plačúca Thajčanka drží portrét thajského kráľa Pchúmipchóna Adundéta počas čakania uctiť si jeho pamiatku 14. októbra 2016 v Bangkoku. Najdlhšie vládnuci monarcha sveta, thajský kráľ Pchúmipchón Adundét, zomrel 13. októbra 2016 pokojne v nemocnici v Bangkoku vo veku 88 rokov. Foto: TASR/AP

Bangkok 15. októbra (TASR) - Bývalý thajský premiér a šéf Tajnej rady Prém Tinsúlánon prevzal v súlade s thajskou ústavou dočasne trón po nedávno zosnulom panovníkovi Pchúmipchónovi Adundétovi. S odvolaním sa na vládny zdroj o tom dnes informovala agentúra DPA.

Vicepremiér Vitsanu Kchrúangám v televíznom rozhovore v piatok večer potvrdil, že podľa ústavy platnej od roku 1991 sa aktuálny predseda Tajnej rady v čase neexistencie vládnuceho panovníka ujíma trónu automaticky.

Deväťdesiatšesťročný Prém Tinsúlánon stojí na čele Tajnej rady, ktorá je poradným orgánom kráľa. Kráľ Pchúmipchón Adundét (Ráma IX.) zomrel vo štvrtok po takmer siedmich desaťročiach na thajskom tróne.

Prém bol vymenovaný za predsedu Tajnej rady v roku 1988. Predtým, v rokoch 1980-88, bol predsedom thajskej vlády.

Ministerský predseda Prajut Čan-o-Ča povedal vo štvrtok novinárom, že korunný princ Mahá Vatčirálongkón vyslovil želanie, aby bol za kráľa vyhlásený až trochu neskôr, pretože chce teraz spolu s ostatnými Thajčanmi držať smútok za svojím otcom.

Pchúmipchón Adundét nastúpil na trón 9. júna 1946. Bol milovaným kráľom, ktorý vládol 70 rokov a pôsobil ako zjednocujúca sila v krajine počas častých turbulencií v thajskej politike.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.