Popradskí bezdomovci dostanú na Vianoce kapustnicu i ponožky

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavel Neubauer

Poprad 19. októbra (TASR) – Obyvatelia bez domova v Poprade dostanú tento rok od samosprávy na Štedrý deň okrem kapustnice aj ďalší vianočný darček v podobe teplých ponožiek a spodnej bielizne. Mesto chce na nákup takýchto darčekov pre bezdomovcov schváliť dotáciu 1000 eur, rozdajú ich počas Vianoc v zariadení sociálnych služieb na Levočskej ulici.

„Ide o občianske združenia, ktoré sa zaoberajú pomocou pre bezdomovcov a zažiadali si príspevok na nákup ponožiek a spodnej bielizne. Myslím si však, že niektorí bezdomovci by možno potrebovali aj trošku teplého srdca a možno aj iný prístup. Určite sú však medzi nimi aj mnohí takí, ktorí chcú žiť život, aký žijú. Koľko však vieme, aspoň toľko pomôžeme,“ povedal popradský viceprimátor Pavol Gašper. Problém s bezdomovcami v popradských uliciach trápi aj primátora mesta Jozefa Švagerka. Ako povedal, bol by rád, keby títo ľudia nezomierali v uliciach a podarilo sa ich mestu dostať do zariadenia sociálnych služieb. Gašper podotkol, že mnoho bezdomovcov chce stráviť svoj život na ulici. „Poznám viacero prípadov, keď im niekto ponúkol prácu. Opýtali sa ho, koľko im zaplatí, no keď povedal tri eurá na hodinu, bezdomovci povedali, že si zarobia viac,“ dodal. Podľa neho ide o spôsob životného postoja a štýlu.

Bezdomovci v Poprade môžu na Levočskej ulici využiť aj pomoc sociálneho zariadenia. Začiatkom októbra pribudol v jeho areáli vojenský stan. Ide o nízkoprahové bývanie, teda alternatívu k zariadeniu s celoročným poskytovaním sociálnych služieb s prísnejším prevádzkovým režimom. Zariadenie sociálnych služieb má kapacitu 35 osôb. Vojenský stan ponúka desať až 12 miest. „Možnosť prespať v stane na Levočskej ulici viacerí privítali, sú však medzi nimi stále aj takí, ktorí uprednostňujú život na ulici,“ povedala Petra Zavacká zo sociálneho odboru na mestskom úrade v Poprade.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.