DUBOVCOVÁ: Polícia v ilegálnych priestoroch obmedzuje osobnú slobodu

Na snímke verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 19. októbra (TASR) – Polícia má vytvorené priestory, ktoré využíva na obmedzenie osobnej slobody osôb, no nie sú celami policajného zaistenia a neplatí v nich právny režim. Ide zväčša o mrežami oddelenú časť chodby, v ktorej sa nachádza iba stolička a zabudované oká či držadlá na pripútanie osoby. Upozornila na to dnes verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová, podľa ktorej sú takéto priestory nelegálne a polícia ich využíva bežne. Do Národnej rady SR preto predkladá mimoriadnu správu, ktorou žiada ich okamžité zrušenie.

"Je to maximálne závažné porušovanie základných práv, ktoré sa týka veľkého počtu ľudí. Polícia to používa ako bežnú rutinnú prax, to je v demokratickom a právnom štáte neprípustné," povedala Dubovcová, ktorá navrhla prerokovať jej mimoriadnu správu na najbližšej schôdzi parlamentu.

"Prioritne je potrebné zrušiť tieto priestory a zakázať takúto prax. V opačnom prípade to Slovensko vyčleňuje z priestoru európskych demokratických štátov," podotkla. Ako tvrdí, využila všetky možné prostriedky na to, aby k zmene došlo, no doteraz sa tak nestalo.

V roku 2014 sa verejná ochrankyňa práv rozhodla venovať prieskumu podmienok v celách policajného zaistenia. V rámci tohto prieskumu bolo navštívených 19 policajných útvarov, kde sa zistilo, že polícia využíva takéto priestory. Dubovcová eviduje aj štyri podnety od dotknutých osôb a podľa nej je dôkazom nelegálnosti takýchto priestorov aj nedávny prípad dobitého muža na polícii v Lučenci.

"Ten dôkaz tu máme, lebo ten človek bol dobitý skoro na smrť v týchto priestoroch. Bol tam bez akéhokoľvek dokladovania umiestnený viac ako 24 hodín, bez prístupu k WC a k vode. Bez možnosti zavolať si pomoc, čo je absolútne neprijateľný postup v demokratickom a právnom štáte," skonštatovala Dubovcová.

Tomáš Čitbaj z Kancelárie verejného ochrancu práv upozornil, že v zákone je jasne uvedené, že jediný spôsob obmedzenia osobnej slobody na policajnej stanici je možný prostredníctvom cely policajného zaistenia. "Žiadny iný spôsob polícia použiť nemôže. To vyplýva z Ústavy SR, ktorá hovorí, že nikoho nemožno stíhať ani pozbaviť slobody inak ako z dôvodov a spôsobom, ktorý ustanovuje zákon. Je otázka, prečo polícia koná, ako koná, keď je stanovený zákonný limit," poznamenal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.