Traja iránski proreformní ministri sa vzdali funkcií

Iránska vlajka, ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Teherán 19. októbra (TASR) - Iránsku vládu sa rozhodli opustiť traja proreformne orientovaní politici, ktorí patria medzi blízkych spolupracovníkov prezidenta Hasana Rúháního. Podľa údajov tlačovej služby ISNA, ktoré prevzala v utorok agentúra DPA, ministri kultúry, športu a školstva oznámili svoj odchod z funkcie po tom, ako boli pre umiernenú politiku v uplynulých mesiacoch vystavení tvrdej kritike.

Nemenovaní pozorovatelia sa podľa DPA domnievajú, že odstúpenie ministrov nebolo dobrovoľné, ale došlo k nemu po nátlaku zástancov tvrdej politickej línie. Tí reformistom v Rúháního kabinete sústavne vyčítajú, že svojou politikou oslabujú postavenie náboženstva v krajine.

Kritike čelil obzvlášť doterajší minister školstva Alí Džannatí, a to za svoj liberálny prístup k hudbe, filmu a tlači, ako aj za uvoľnenie kontroly internetu. Džannatí sa okrem iného zasadzoval za častejšie usporadúvanie koncertov v celej islamskej republike vrátane nábožensky konzervatívnych miest, čo sa mu nakoniec údajne stalo osudným.

Minister športu a mládeže Mahmúd Gúdarzí zase podporoval väčšiu účasť žien na športových podujatiach, aj keď podľa konzervatívcov a duchovenstva nemajú na štadiónoch čo hľadať. Vzhľadom na obmedzenia pre ženy mal Irán opakovane spory s medzinárodnými športovými zväzmi a nemohol hostiť mnohé športové akcie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.