Na Slovensku môže pribudnúť štvrtý geopark

Foto: TASR/Tomáš Doboš

Bratislava 19. októbra (TASR) - Na Slovensku by mohol pribudnúť ďalší geopark. V súčasnosti sú zriadené tri, štvrtý môže vzniknúť na území Zemplína. Správu o perspektíve jeho začlenenia medzi geoparky dnes schválila vláda. Do konca roka tak má prebehnúť informačná kampaň pre zainteresovanú verejnosť v regióne týkajúcu sa perspektívy vybudovania geoparku.

Budovaním geoparku by sa podľa správy envirorezortu výrazne napomohlo k zlepšeniu sociálno-ekonomickej situácie okresu Trebišov, popularizácii geológie i ochrane prírodného a kultúrneho dedičstva. "V súčasnosti má toto územie spracovaný geologicko-náučný mapový podklad s turistickým sprievodcom a funguje v ňom živé podnikateľské prostredie, ktoré intenzívne pracuje na rozvoji cestovného ruchu a projektového manažmentu," konštatuje sa v nej.

Potenciály územia označila analýza za nespochybniteľné. "Okrem pestrej geologickej stavby a významného fenoménu vinohradníckej oblasti Tokaj je územie bohaté na iné prírodné, historické a kultúrne zaujímavosti, ktoré sú v súčasnosti aj turisticky využívané. V prvom rade je známe vďaka jedinečnosti výroby tokajského vína a jeho kvalite a až následne ako región s potenciálom pre rozvoj vidieckeho cestovného ruchu a geoturizmu," píše sa v správe.

Ako dominantné územie geoparku sa navrhujú Zemplínske vrchy spolu s vinohradníckou oblasťou Tokaj a blízke okolie. Ide o územie o rozlohe 332 štvorcových kilometrov v juhozápadnej časti okresu Trebišov, ktoré by sa neskôr mohlo rozšíriť alebo zmenšiť. V navrhovanom území je vyčlenených 80 reprezentatívnych lokalít. Podľa správy je jednoznačne vhodné pre vybudovanie geoparku na známych a už využívaných, ako aj nových potenciáloch.

Geopark predstavuje územie obsahujúce jedno alebo viac miest vedeckej dôležitosti nielen z geologického aspektu, ale aj z hľadiska jeho archeologickej, ekonomickej alebo kultúrnej osobitosti európskeho významu, vysvetľuje Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP). Okrem potenciálu pre vedecký výskum má priniesť aj zvýšenie zamestnanosti a nové ekonomické aktivity regiónu.

V súčasnom období sú na Slovensku podľa SAŽP zriadené tri geoparky, a to Banskobystrický, Banskoštiavnický a Novohradský geopark.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.