Termín štartu prvej slovenskej družice skCUBE je nejasný

Prvá slovenská družica skCUBE. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Bratislava 22. októbra (TASR) – Termín odletu prvej slovenskej družice skCUBE do vesmíru nie je jasný. Jej štart bol pritom plánovaný na máj, neskôr bol presunutý na júnový i júlový termín, naposledy sa s ním rátalo túto jeseň. "Bohužiaľ, ani avizovaný októbrový termín už v tomto momente neplatí. V tejto chvíli nie je známy ani nový dátum vypustenia," povedal pre TASR Jakub Kapuš zo Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA), ktorá stojí za koordináciou celého projektu.

Situáciu skomplikovala septembrová havária rakety Falcon 9FT, keď počas rutinného predletového testu motorov došlo k výbuchu, pri ktorom sa zničil nosič, družica AMOS-G a značne sa poškodila aj štartovacia rampa. "V súčasnosti prebieha vyšetrovanie tejto havárie a pokiaľ nebude ukončené a nebudú prijaté nápravy, sú všetky štarty tohto typu rakety pozastavené. Je to bežná prax napríklad aj v letectve," vysvetlil Kapuš.

Dva dni pred haváriou rakety sa pritom tím vývojárov skCUBE vrátil z Holandska, kde prebehla finálna kontrola pred odvozom satelitov do Spojených štátov amerických. "Kontrolovali sme stav systémov a batérií. Počas septembra už mala byť naša družica spolu s ďalšími integrovaná na 2. stupeň raketového nosiča Falcon 9. Anomália, ktorá vznikla, však tieto plány pozastavila a družica tak stále čaká v Holandsku," skonštatoval Kapuš.

Ako tvrdí, v tomto momente sa môže o termíne štartu skCUBE do vesmíru len špekulovať, pretože nemajú žiadne oficiálne informácie. "Predpokladám, že v tomto roku sa už štart neuskutoční. Bohužiaľ, toto sú udalosti, ktoré žiadnym spôsobom nedokážeme ovplyvniť. Experimenty, ktoré máme na palube, však nie sú závislé od termínu štartu, takže z tohto pohľadu naša misia ohrozená nie je," podotkol Kapuš. Čas, ktorý slovenskí vedci a vývojári získali, využívajú na testovanie a zdokonaľovanie pozemných staníc, pomocou ktorých prijímajú signály zo zahraničných družíc. Pracujú tiež na vývoji riadiaceho softvéru a aplikácii, prostredníctvom ktorej bude mať prístup k dátam a fotografiám z družice v reálnom čase aj verejnosť.

"Vytvárame simulácie a zdokonaľujeme algoritmy, cez ktoré budeme riadiť natáčanie družice," priblížil Kapuš s tým, že hľadajú aj nových partnerov, aby mohli zabezpečiť chod projektu aj v ďalšom období.

Družica skCUBE je malý satelit v tvare kocky s rozmermi 10x10x10 centimetrov a hmotnosťou okolo jedného kilogramu. Jej pracovná obežná dráha bude vo výške 450 až 720 kilometrov nad zemským povrchom. Na svojej palube ponesie malú kameru, a tiež hlavný experiment pre príjem veľmi dlhých rádiových vĺn pochádzajúcich z hlbín vesmíru a horných vrstiev atmosféry.

Letový exemplár prvej družice vyvinutej a postavenej slovenskými inžiniermi a vedcami predstavili 7. januára v Bratislave. Slovensko je z okolitých krajín poslednou, ktorá nevyslala na obežnú dráhu Zeme vlastnú družicu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.