P. HRUŠOVSKÝ: Možno sme mali byť pri kupónovej privatizácii opatrnejší

Pavol Hrušovský Foto: TASR/Henrich Mišovič

Bratislava 22. októbra (TASR) - Pri takej historickej udalosti, akou bola zmena štátneho vlastníctva na súkromné, sa nedajú vždy odhadnúť riziká, ktoré ju môžu sprevádzať. Pre TASR to pri príležitosti 25. výročia spustenia kupónovej privatizácie priznal bývalý poslanec Federálneho zhromaždenia (FZ) Pavol Hrušovský s tým, že politici možno mali byť opatrnejší.

"Možno sme mali tento model vyskúšať len na nejakých typových privatizačných zámeroch, ale to vtedy nešlo. FZ sa drvivou väčšinou hlasov rozhodlo zmeniť spôsob vlastníctva cez kupónovú privatizáciu. S istými rizikami, ale bola to zmena nevyhnutná. V tom čase bola správne mienená," tvrdí Hrušovský.

Podľa jeho slov tak ako prebiehala zmena vtedajšieho politického systému z neslobodného na slobodný, tak prebiehala aj transformácia vlastníckych vzťahov zo štátneho na súkromné. "Priznám sa, že vtedy sme na to neboli až tak odborne pripravení, aby sme dokázali na odborné ponuky, ktoré reprezentovali Václav Klaus či ďalší ekonómovia, reagovať rovnako odbornými, možno oponentskými názormi. Nám sa vtedy zdalo, že transformácia štátneho vlastníctva na súkromné je nevyhnutná a je súčasťou zmeny politického systému," opísal udalosti bývalý federálny poslanec.

Na margo rozhodnutia vlády Vladimíra Mečiara zmeniť na Slovensku druhú vlnu kupónovej privatizácie a dať obyvateľom dlhopisy Fondu národného majetku, Hrušovský poznamenal, že pri takýchto veľkých transformačných zmenách sa vždy hľadajú aj politické možnosti na to, aby sa zneužila táto šanca, ktorá sa nemusí opakovať. "Neprehľadná situácia so vznikom investičných privatizačných fondov spôsobila neprehľadnú situáciu vo vlastníckych vzťahoch. S odstupom času som presvedčený, že sme mohli byť opatrnejší, viac rozmýšľať a zvažovať riziká, ktoré takáto transformácia prináša a možno by sme neboli svedkami vytvorenia oligarchickej skupiny cez netransparentné spôsoby vlastníckych vzťahov," povedal.

Hrušovský spustenie kupónovej privatizácie vo FZ hlasovaním v roku 1991 podporil a rovnako by hlasoval aj dnes. "Podporil by som transformáciu štátneho na súkromné vlastníctvo. To nebolo len o privatizácii štátneho majetku, bolo to aj o odstránení krívd, ktoré ten režim na mnohých jednotlivcoch napáchal," uzavrel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.