FISCHER: Tretiu debatu lepšie odmoderovali,Trump bol disciplinovanejší

Dušan Fischer Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 22. októbra (TASR) – Tretia debata kandidátov na amerického prezidenta nepriniesla žiadne nové poznatky, ale v porovnaní s predchádzajúcimi, bola lepšie odmoderovaná a republikánsky kandidát Donald Trump bol o niečo disciplinovanejší. Takto zhodnotil priebeh poslednej debaty Dušan Fischer zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA).

Dvaja hlavní kandidáti na prezidenta Spojených štátov Hillary Clintonová a Donald Trump sa v stredu večer (19.10.) stretli po tretí a posledný raz v televíznej debate necelé tri týždne pred hlasovaním.

"Obaja si opäť utvrdili podporu medzi svojou základňou a zmenšil sa tak počet nerozhodnutých voličov. Podľa mňa debatu na témy vyhrala jednoznačne Clintonová, ktorá síce tiež odbiehala od nebezpečných otázok, ale vo všeobecnosti bola presvedčivejšia a vo svojich vyjadreniach jasnejšia," konštatoval odborník.

V poslednom čase rezonovalo meno Evana McMullina, ktorý by ešte teoreticky mohol prekvapiť a stať sa ďalším prezidentom po Barackovi Obamovi. "McMullin môže zamiešať karty len v Utahu, lebo odtiaľ pochádza a tam vedie v prieskumoch. Objavuje sa na volebných lístkoch aj v ďalších 11 štátoch, ale reálne šance zobrať pre seba voliteľov má naozaj iba v Utahu, ktorý má šiestich voliteľov, teda asi percento z celkového počtu," vysvetlil.

Podľa neho môžu nastať dva scenáre - buď v Utahu vyhrá McMullin a zoberie si šesť voliteľov, čím by sa na pár mesiacov preslávil, alebo sa medzi neho a Trumpa rozdelí konzervatívny a republikánsky hlas a Clintonová vyhrá v Utahu, čo by bolo prvou výhrou pre demokratov v tomto štáte od roku 1964. "Zároveň by to bola pre ňu osobná výhra, lebo v Utahu prehrala primárky," dodal.

Clintonová a Trump majú na presvedčenie voličov menej než tri týždne. Trump podľa posledných prieskumov zverejnených pred debatou zaostáva za Clintonovou o štyri až osem percent. Podľa televízie CNN tiež stráca v nerozhodných štátoch Florida a Nevada, ktoré v každých voľbách volia inak. A iné dva štáty, ktoré takmer vždy hlasovali za republikána, sa teraz stávajú nerozhodnými.

Podľa bleskového prieskumu televízie CNN Trump prehral aj tretiu debatu - 52 percent respondentov považovalo za víťaza Clintonovú, 39 percent Trumpa.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.