Protesty francúzskych policajtov pokračujú, ale s menšou intenzitou

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Paríž 24. októbra (TASR) - Niekoľko stoviek francúzskych policajtov v noci nadnes znova demonštrovalo v uliciach Marseille, Nice, Nancy a Boulogne-sur-mer. Informovala o tom spravodajská televízia BFMTV.

Na svojich protestoch, ktoré sa začali pred týždňom, policajti obviňujú vládu z neschopnosti zabezpečiť dostatok prostriedkov na to, aby mohli riadne a bezpečne vykonávať svoje povolanie. Nespokojní policajti, ktorí vyšli do ulíc miest, žiadajú aj prísnejšie tresty pre páchateľov útokov na príslušníkov polície i zmenu v pravidlách o legitímnej obrane policajtov.

V porovnaní s uplynulými dňami však badať pokles intenzity protestov, konštatovala BFMTV. Dodala, že protestné zhromaždenie sa v noci nadnes nekonalo v žiadnom z miest v oblasti Paríža.

Ako možnú príčinu pripúšťa skutočnosť, že v nedeľu popoludní sa francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve v meste Créteil v departemente Val-de-Marne stretol s dvoma zástupcami protestného hnutia, ktorí následne pred novinármi oznámili, že vedenie rezortu je ochotné posúdiť požiadavky policajtov, a preto vyzvali kolegov-policajtov, aby zastavili svoje protesty.

"Cieľom bolo nechať sa počuť a dosiahnuť, aby minister prijal policajtov, ktorí nie sú členmi policajných odborov," uviedol jeden z členov delegácie, ktorý dodal, že Cazeneuve si vypočul ich požiadavky.

Veľká časť nespokojných policajtov však ich výzvu na zastavenie protestov odmietla s tým, že táto dvojica policajtov nemala mandát na rokovania s ministrom. Avizovali tiež, že v protestných zhromaždeniach a nočných jazdách služobnými autami so spustenými húkačkami budú pokračovať.

Príčinou bezprecedentných protestov príslušníkov polície je útok na policajnú hliadku, ku ktorému došlo 8. októbra vo Viry-Chatillon v departemente Essonne. Úlohou zasahujúcich policajtov bolo preveriť bezpečnostnú kameru nainštalovanú v oblasti, kde často dochádza ku krádežiam áut. Kameru v minulosti opakovane poškodzovali neznámi páchatelia.

Skupina neznámych páchateľov však hliadkovacie auto polície obkľúčila, rozbila na ňom sklá a vhodila doň zápalné fľaše. Štyria policajti utrpeli zranenia a popáleniny, pričom stav dvoch z nich bol veľmi vážny.

Tri dni po tomto útoku sa začali prvé zhromaždenia policajtov, najprv v tichu pred svojimi komisariátmi, neskôr vyšli aj do ulíc niektorých miest.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.