Vládnuca strana Gruzínsky sen si po voľbách upevnila moc v parlamente

Bidzina Ivanišvili Foto: TASR/AP

Tbilisi 24. októbra (TASR) - Kompletné volebné výsledky parlamentných volieb v Gruzínsku ukázali, že vládnuca strana Gruzínsky sen si upevní svoju moc v parlamente.

Ústredná volebná komisia dnes oznámila, že poslanci Gruzínskeho sna obsadia na základe straníckych kandidátok 44 parlamentných kresiel a ďalších 23 kresiel na základe priamych volieb. Opozičné Zjednotené národné hnutie bývalého prezidenta Michaila Saakašviliho získalo v 150-člennom parlamente iba 27 kresiel na základe straníckych kandidátok, informovala agentúra AP.

Proruská Aliancia patriotov Gruzínska bude mať po vo voľbách v parlamente šesť kresiel.

Očakáva sa, že Gruzínsky sen zvíťazí aj vo väčšine obvodov, kde sa v nedeľu uskutočnilo druhé kolo hlasovania. Ak sa tento predpoklad splní, bude mať v parlamente výrazne viac ako doterajších 85 poslancov.

Gruzínski voliči vo voľbách 8. októbra rozhodovali o obsadení 150 kresiel parlamentu, z ktorých 77 volili na základe straníckych kandidátok a zvyšných 73 priamo.

Stredoľavý Gruzínsky sen je pri moci od roku 2012 a vedie ho miliardár Bidzina Ivanišvili, ktorý zarobil svoj majetok v Rusku. Gruzínsky sen sa snaží o začlenenie Gruzínska do Európskej únie a zároveň o zlepšenie vzťahov s Ruskom, zničených za Saakašviliho vlády.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.