NKÚ: Nesprávne preplácanie grantov EÚ malo vplyv na celkové chyby

Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 25. októbra (TASR) - Nesprávne preplácanie grantov Európskej únie (EÚ) malo hlavný vplyv na celkovú chybovosť výdavkov. Audítori EÚ chybovosť odhadli v roku 2015 na 3,8 %, pričom v roku 2014 predstavovala 4,4 %. Vo výbere príjmov únie sa chyby nevyskytli. Vyplýva to z Výročnej správy Európskeho dvora audítorov za minulý rok. Správu dnes predloží člen dvora audítorov Ladislav Balko poslancom na rokovaní Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti, ako aj na finančnom výbore.

Európski audítori schválili účtovnú závierku EÚ za rok 2015, pričom chybovosť vo výdavkoch odhadli na 3,8 %. Zdôraznili však, že odhadovaná chybovosť nie je meradlom podvodov, neefektívnosti alebo plytvania. "Ide o odhad výšky finančných prostriedkov, ktoré nemali byť vyplatené, pretože sa nepoužili úplne v súlade s pravidlami EÚ," priblížil Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR.

Výročná správa audítorov EÚ upozorňuje najmä na fakt, že hlavným vplyvom na úroveň chybovosti je rozdiel medzi systémami preplácania grantov. "Tam, kde EÚ prepláca oprávnené náklady na základe vyhlásení príjemcov, je spojitosť s oveľa vyššou chybovosťou vo výške 5,2 %, než pri systémoch založených na nárokoch, keď sa platby hradia po splnení podmienok vo výške 1,9 %," doplnil NKÚ. Audítori v správe uvádzajú, že napriek tomu, že Európska komisia prijala kroky na zlepšenie posúdenia rizika a vplyvu nápravných opatrení, stále existuje priestor na zlepšenie. Značnej časti chýb sa totiž podľa audítorov mohlo predísť pred uhradením príslušných platieb, alebo ich zistiť a napraviť. "Napriek primeranej miere informovanosti o odporúčaniach audítorov členským štátom sa prejavuje veľká rôznorodosť v miere prijímania následných opatrení, v dôsledku čoho vidieť len mierne zmeny v politike a postupoch na vnútroštátnej úrovni," uviedol NKÚ.

Okrem správy predseda NKÚ SR Karol Mitrík oboznámi poslancov so závermi minulotýždňového stretnutia Kontaktného výboru v Bratislave. Ťažiskovou témou dvojdňového seminára bola Energetická politika EÚ a klíma, pričom členovia Kontaktného výboru skonštatovali, že práve otázky energetiky a klímy predstavujú kľúčové strategické výzvy pre EÚ a jej členské štáty. Zároveň zhodnotili, že by na ne mali reagovať aj príslušné európske a národné orgány svojou kontrolnou činnosťou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.