ÉRSEK: S pokrokom technológií v letectve má držať krok i legislatíva

Na snímke vľavo minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Árpád Érsek. Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 26. októbra (TASR) - Nové technológie, inovácie a ich vplyv na bezpečnosť sú hlavnými témami výročnej konferencie Európskej agentúry pre bezpečnosť civilného letectva (EASA). V rámci predsedníctva Slovenska v Rade EÚ sa zástupcovia všetkých oblastí civilného letectva stretli v Bratislave. Konferenciu otvoril minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd).

"Letecká doprava sa rozvíja v globálnom meradle a je synonymom pokroku. Využívajú sa najmodernejšie lietadlá, mení sa ich konštrukcia, znižuje sa ich hmotnosť a zlepšuje ekonomika prevádzky. Nové technológie tiež prispievajú k znižovaniu emisií či hluku. Je však dôležité, aby s napredovaním technológií držala krok aj legislatíva, ktorá často zaostáva," uviedol minister Érsek.

Pripomenul tiež, že aj Slovensko sa môže prezentovať pokrokom v tejto oblasti, a to AeroMobilom, ktorý je kombináciou auta s lietadlom. Diskusia na konferencii sa podľa ministerstva venovala aj téme bezpilotných vzdušných systémov, teda dronom, automatizácii v letectve, použitým materiálom, využitiu 3D tlačiarní či kybernetickej bezpečnosti.

Podľa hovorkyne ministerstva Karolíny Duckej sa účastníci konferencie zhodli na tom, že nové technológie so sebou prinášajú aj legislatívne zmeny, ktoré európske inštitúcie či jednotlivé členské štáty musia flexibilne upraviť a prijať.

Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (EASA) so sídlom v nemeckom Kolíne funguje od roku 2003. Jej hlavným poslaním je presadzovanie spoločných bezpečnostných a environmentálnych noriem v civilnom letectve.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.