Prezident Duterte nechce na Filipínach nijakých zahraničných vojakov

Na snímke prezident Filipín Rodrigo Duterte. Foto: TASR AP

Tokio 26. októbra (TASR) - Filipínsky prezident Rodrigo Duterte dnes počas návštevy Japonska vyhlásil, že chce ukončiť prítomnosť zahraničných vojsk vo svojej krajine, a to možno už v priebehu najbližších dvoch rokov. V prejave pred podnikateľmi v Tokiu sa označil za presadzovateľa nezávislej zahraničnej politiky, pričom hovoril o odchode amerických vojakov, pôsobiacich na Filipínach v súlade s dohodou, ktorú podpísal jeho predchodca ako protiváhu voči rastúcej vojenskej asertivite Číny v tomto regióne.

"Chcem, aby sme boli priateľmi Číny. Nepotrebujem tieto zbrane, nechcem, aby boli v mojej krajine umiestnené rakety, nepotrebujem mať letiská slúžiace pre bombardéry," povedal Durerte. Na záver svojho pripraveného prejavu tak odbočil od ekonomických tém, aby podľa vlastných slov hovoril aj o tom, čo "všetkých" zaujíma.

"Možno som zasiahol niekoho city, ale tak to už býva. Prežijeme aj bez pomoci Ameriky. Možno bude náš život menej kvalitný, ale prežijeme," dodal filipínsky prezident v Tokiu.

Duterte od svojho nástupu do prezidentského úradu koncom júna pristupuje ústretovo k Číne a zároveň kritizuje zahraničnú politiku USA, dlhoročného spojenca Filipín, ktoré boli v minulosti americkou kolóniou. Podľa AP tak "ohromuje" nielen USA, ale i Japonsko, kam pricestoval na trojdňovú návštevu. Očakáva sa, že japonský premiér Šinzó Abe sa počas dnešného stretnutia opýta Durerteho i na jeho zahraničnú politiku.

Počas minulotýždňovej návštevy Číny oznámil Duterte rozhodnutie "odpútať sa" od USA, a to rovnako po ekonomickej, ako aj po vojenskej stránke.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.