Francúzky vyzvali, aby na protest proti nerovnosti miezd nepracovali

Ilustračná snímka Foto: TASR/Adriána Antošková

Paríž 7. novembra (TASR) - Organizácia za rovnaké práva žien Les Glorieuses vyzvala ženy v celom Francúzsku, aby na protest proti príjmovej nerovnosti na pracoviskách prestali dnes presne o 16.34 h SEČ pracovať.

Podľa feministickej organizácie Les Glorieuses, ktorá na svoje výpočty miezd využila štúdiu štatistického úradu Európskej únie (Eurostat) z roku 2010, sú platy žien približne o 15,1 percenta nižšie než platy mužov. Informovala o tom dnes agentúra AP.

To znamená, že ženy v podstate pracujú zadarmo celý zvyšok roka, teda po 16.34 h SEČ (a siedmich sekundách) 7. novembra, vysvetlil spravodajský portál France24.com.

Organizácia tvrdí, že "keby ženy zarábali toľko ako muži, mohli by každý rok 7. novembra o 16.34 h SEČ prestať pracovať" a neboli by na tom horšie ako teraz.

Protest skupiny Les Glorieuses bol inšpirovaný podobnou akciou, uskutočnenou minulý mesiac na Islande, kde tisíce žien vyjadrili nespokojnosť so svojimi mzdami nižšími oproti mužom o 14 percent. Z toho dôvodu skrátili ženy pracovný deň o 14 percent, teda prestali pracovať o 14.38 h.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.