Naftári vyzývajú nečlenov kartelu, aby spoločne znížili produkciu

Logo Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Foto: TASR/AP

Viedeň 8. novembra (TASR) - Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) musí spolupracovať s producentmi, ktorí nie sú jej členmi na obmedzení ťažby, aby podporila ceny ropy a ochránila toto odvetvie priemyslu. Vyhlásil to dnes generálny tajomník OPEC Mohammad Sanúsí Barkindo. Informovala o tom agentúra DPA.

Štrnásť členských štátov OPEC sa v septembri na rokovaniach v Alžírsku predbežne dohodlo, že znížia svoju produkciu na 32,5 - 33 miliónov barelov (1 barel = 159 litrov) ropy z 33,4 milióna barelov.

Kartel sa teraz pokúša pracovať na detailoch dohody a zapojiť do nej aj nečlenov, ako sú Rusko a Brazília.

Barkindo dnes na konferencii v Abú Zabí skonštatoval, že základom pre úspech dohody je, aby členovia aj nečlenovia OPEC podnikli spoločne kroky na dosiahnutie a udržanie stability na ropnom trhu. Upozornil, že nízke ceny ropy majú negatívny vplyv na výdavky na prieskum nových ropných polí aj údržbu súčasných. Dodal, že členovia OPEC sú naďalej odhodlaní dodržať svoj záväzok a zaviesť limity, na ktorých sa dohodli v Alžírsku.

Agentúra DPA v tejto súvislosti pripomína, že kartel sa nevie dohodnúť na kvótach pre jednotlivé členské štáty. Niektoré z nich, napríklad Irán, sa totiž dožadujú práva zvýšiť ťažbu. Teherán argumentuje, že chce svoju produkciu iba vrátiť na úroveň pred vyhlásením sankcií. Irán sa vlani dohodol s mocnosťami na kontrole svojho jadrového programu a Západ na oplátku od januára zrušil sankcie proti nemu.

Ministri ropného priemyslu členov OPEC sa 30. novembra vo Viedni pokúsia spečatiť dohodu o obmedzení ťažby.

Kartel svojimi dodávkami pokrýva viac ako tretinu svetovej spotreby ropy a jeho členovia vlastnia 80 % využiteľných svetových ropných rezerv.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.