Simon tvrdí, že vláda chce tajiť zloženie potravín

Zsolt Simon Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 8. novembra (TASR) - Vláda chce tajiť zloženie potravín. Uviedol to dnes na tlačovej besede opozičný nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Zsolt Simon na margo zákona o potravinách, ktorého novela v súčasnosti v NR SR smeruje do druhého čítania.

"Pri predaji potravín je obchod povinný krájané potraviny alebo potraviny predávané na hmotnosť označovať údajom o ich zložení. To je súčasné znenie zákona, platí od roku 2011. Dnes vláda navrhuje vypustiť z tohto ustanovenia ich zloženie. To znamená, že obchodníci už nebudú musieť uvádzať zloženie kupovaného výrobku, ale dostanú povinnosť poskytnúť údaje o prítomnosti látok vo výrobku spôsobujúcich alergiu alebo neznášanlivosť," spresnil.

Ak si podľa neho zákazník napríklad bude kupovať nebalené, vážené párky, dozvie sa, či obsahujú lepok alebo sóju. "Nedozvie sa však, či párky obsahujú 5 % alebo 50 % mäsa," upozornil. Údaj o zložení potraviny je podľa neho veľmi dôležitý pre orientáciu zákazníka.

Podľa neho je nepochopiteľné, že zo slovenskej novely potravinového zákona sa plánujú vypustiť ustanovenia súvisiace s uvádzaním výživovej hodnoty, ktoré vyžaduje euronariadenie z roku 2011. "Chcel by som preto vyzvať Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a vládu, aby upustili od takéhoto nezmyselného snaženia," podčiarkol.

Informoval zároveň, že agrorezort chce do zákona o potravinách zaviesť povinnosť oddelenej prepravy nezlučiteľných druhov výrobkov vzájomne ovplyvňujúcich ich bezpečnosť a kvalitu. "Nikde v slovenskom právnom poriadku však nie je zakotvené, čo sú to nezlučiteľné výrobky a ktoré sa navzájom vylučujú," zdôraznil.

Novela potravinového zákona podľa Simona nezaručuje potravinovú bezpečnosť občanom, ktorí dostanú potraviny formou potravinovej pomoci cez charitatívne organizácie. "Ak obchod predáva potraviny po dátume spotreby, dostane miliónovú pokutu. Ak však má niekto potraviny po dátume spotreby rozdávať občanom na konzumáciu, tak mu za to žiadna pokuta nehrozí," dodal. MPRV podľa neho robí akúsi nadprácu či lobing pre výrobcov potravín, aby bolo možné potraviny predávať až posledného dňa dátumu spotreby.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.