M. Schulz: Budúci rok sa vrátim do nemeckej politiky

Martin Schulz Foto: TASR/AP

Brusel 24. novembra (TASR) – Predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz dnes na tlačovej besede potvrdil, že sa vracia do nemeckej politiky a bude kandidovať v budúcoročných voľbách do nemeckého spolkového parlamentu. Na post predsedu EP už kandidovať nebude.

Schulz odmietol odpovedať na otázku, či sa bude uchádzať o kreslo nemeckého spolkového kancelára alebo post ministra zahraničných vecí. Je členom Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), ktorá svojho kandidáta na kancelára oznámi až v januári. V tejto súvislosti sa zatiaľ najviac opakuje meno predsedu strany a súčasného vicekancelára Sigmara Gabriela.

O odchode Schulza z funkcie predsedu EP v stredu informovali nemecké médiá a vzápätí sa objavilo viacero europoslancov z radov konzervatívnej Európskej ľudovej strany (EPP), ktorí o post prejavili záujem. Portál Politico informoval, že o funkciu sa bude uchádzať írska europoslankyňa Mairead McGuinnessová a bývalý slovinský premiér Alojz Peterle. Kandidatúru zrejme ohlásia aj Francúz Alain Lamassoure a bývalý eurokomisár Antonio Tajani.

Funkčné obdobie predsedu EP je dva a pol roka a volia si ho europoslanci, ktorí majú päťročný mandát. Podľa tradície sa na poste striedajú predstavitelia dvoch najsilnejších skupín v EP – konzervatívnej Európskej ľudovej strany a Progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D). Martin Schulz bol kandidátom socialistov, preto si teraz tento post nárokuje EPP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.